Aktualności

„Ptaki Argentyny oraz Polski” – emisja znaczków pocztowych ze zdjęciem Macieja Zdziarskiego

25 listopada 2022 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu emisję znaczków pocztowych przedstawiających dwa gatunki ptaków typowych dla Polski i Argentyny. Na polskim znaczku,zaprojektowanym przez Pawła Myszkę, znalazło się zdjęcie czubatki wykonane przez Macieja Zdziarskiego, prezesa Fundacji Instytut Łukasiewicza. Fotografia trafiła także na kopertę FDC. Wspólna emisja Poczty Polskiej i argentyńskiej powstała we współpracy z Ambasadą RP w Buenos Aires.

Znaczek argentyński ukazuje garncarza rdzawego (zdjęcie autorstwa Joaquina Ghiorzo, projekt Marii de Los Angeles Nores). „Dwa ptaki pospolite u siebie, garncarz rdzawy na otwartych przestrzeniach nizin Ameryki Południowej i czubatka, mieszkanka borów na obszarze niemal całej Europy. Oba bardzo u siebie znane, pospolite i lubiane. Oba osiadłe, a przez to terytorialne i żyjące w wiernych sobie parach. Oba zaangażowane w życie rodzinne i wychowanie potomstwa. Żyją daleko od siebie i pomimo wielu podobieństw są zupełnie do siebie niepodobne” – napisał w folderze Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, założyciel Ptasiego Azylu.

W Polsce czubatka objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Występuje w Europie i zachodniej Azji. Zamieszkuje najczęściej lasy iglaste, jednak spotkać ją można również w parkach czy na cmentarzach. Czubatka żywi się drobnymi owadami i nawet zimą nie opuszcza swoich terenów lęgowych, na których para buduje kilka dziupli wydrążonych w miękkim, spróchniałym drewnie, i używa ich na zmianę.

Garncarz rdzawy najchętniej zamieszkuje pastwiska, okolice upraw oraz miejskie parki i ogrody Ameryki Południowej. Szczególnie ceni sobie sąsiedztwo wody. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, które wydziobuje z ziemi. Co ciekawe, ten ptak woli biegać po ziemi niż latać, dlatego często można zaobserwować, jak zatrzymuje się z wysoko uniesioną nogą. Para zamieszkuje gniazdo zbudowane z gliny i źdźbeł traw, które umieszcza na drzewie lub płocie. 

Znaczki wykonano na papierze fluorescencyjnym techniką rastra stochastycznego pozwalającą na ukazanie nawet najdrobniejszych szczegółów przedstawianych ptaków. Wydano je w formacie 51 mm x 39,5 mm i wspólnym nakładzie 240 000 szt.

To nie pierwsza emisja znaczków pocztowych popularyzujących polską awifaunę ze zdjęciami Macieja Zdziarskiego. W kwietniu 2022 r. wyemitowano serię „Ptaki polskich parków” (zobacz TUTAJ). Na znaczkach zaprezentowano wtedy kowalika, bogatkę, wróbla i modraszkę.