Aktualności

Maciej Zdziarski o „Ptakomalowaniu” u “Animalisty” w RDC

Prezes Instytutu Łukasiewicza był gościem przyrodnika Łukasza Bożyckiego w audycji “Animalista”. Tematem spotkania był nowy album Macieja Zdziarskiego – “Ptakomalowanie”. – Pomysł na album wziął się z mojego zachwytu nad medium, jakim jest fotografia, i z zachwytu nad niezwykłym światem ptaków – opowiadał autor.

Maciej Zdziarski wspominał swoje pierwsze fotograficzne próby podejmowane jeszcze w liceum. Jako młody dziennikarz na antenie opowiadał o pasji fotograficznej bohaterów swoich audycji. Fotografowaniem zajął się na serio dopiero kilka lat temu i był to jednocześnie powrót do młodzieńczej pasji związanej z obserwowaniem przyrody. Do robienia zdjęć ptaków zainspirował go przyjaciel, wówczas ambasador RP w Singapurze Zenon Kosiniak-Kamysz, który od lat interesuje się ornitologią.

Jak rozwijała się pasja do fotografowania ptaków? – Z jednej strony interesował mnie i cieszył sam proces – spacerowanie tam, gdzie ptaki mogą się pojawiać, odkrywanie nowych stanowisk wodnych. Był to rodzaj dyskretnej pogoni za ptakami, w których życie nie można ingerować. Drugim nurtem było coś, co można nazwać „nieagresywną optymalizacją”. Szukałem ludzi, którzy już przeszli tę drogę, mają czatownie i zapraszają do nich innych fotografów – tłumaczył Maciej Zdziarski.

Prowadzący audycję Łukasz Bożycki zwrócił uwagę, że w albumie „Ptakomalowanie” obecnych jest wiele scenerii związanych nie z dziką przyrodą, ale z ludzką działalnością: elementy budynków, pojazdów, miejskiej infrastruktury. – Zafascynowało mnie pokazywanie ptaków w okolicznościach pokazujących koegzystencję ptaków z ludźmi – wyjaśniał autor. – Ptaki siadają na płotach, bramach, śmietnikach czy dachach. Pokazywanie tego wydaje mi się ciekawe, bo piękne ptaki często są niewielkie, przemykają gdzieś daleko i nierzadko ich nie zauważamy. Dopiero gdy jesteśmy blisko nich widać, że mogą być fascynujące pod względem kolorystyki, kształtów. Zestawienie ich z codziennością wydaje mi się ciekawym sposobem na opowiadanie o tym, że ptasi świat jest wokół nas.

Audycji “Animalista” można posłuchać TUTAJ.

Więcej o albumie na stronie Ptakomalowanie.pl.