Działania

Opowiadamy o historii w nowoczesny sposób

Specjalizujemy się w projektach promujących polską historię i narodowych bohaterów. Potrafimy w atrakcyjny sposób opowiadać o wydarzeniach i zjawiskach sprzed stu lat, szukając analogii ze współczesnością. Sięgamy po przedwojenną prasę, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Czarno-białe zdjęcia poddajemy koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała się naszym Czytelnikom jeszcze bliższa. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów dla instytucji publicznych i Spółek Skarbu Państwa, nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Zobacz nasz blog:
www.polacy1920.pl

Promujemy dzieje polskiego sportu

Opowiadamy o wybitnych przedwojennych sportowcach zasłużonych dla Ojczyzny. Wydaliśmy trzy części publikacji „Sportowcy dla Niepodległej”. Ostatnia ukazała się w setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i prezentowała sylwetki sportowców zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Poprzednie tomy zostały wydane w latach 2018–2019, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pod patronatem Prezydenta RP zorganizowaliśmy konkurs „Mistrzowie i patrioci”, w którym wzięło udział ponad 1,2 tys. licealistów z całej Polski. W ramach projektu „Gdy milkną oklaski” rozmawiamy z mistrzami sprzed lat – ludźmi, którzy tworzyli powojenną historię polskiego sportu.

Więcej o projektach:
www.sportowcydlaniepodleglej.pl
www.mistrzowieipatrioci.pl
www.gdymilknaoklaski.pl

Troszczymy się o prawdę i pamięć

Zwalczamy kłamliwe określenie „polskie obozy koncentracyjne”. Przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych zrealizowaliśmy projekt „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. Bohaterami naszej opowieści stali się byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. Ich świadectwa stanowią apel o niezakłamywanie historii i przywrócenie pamięci o tym, kto był ofiarą, a kto sprawcą zbrodni podczas II wojny światowej. Pakiety materiałów edukacyjnych zostały rozesłane do 300 redakcji w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a publikacje trafiły do m.in. do miejsc pamięci i polskich muzeów związanych z tematyką II wojny światowej.

Więcej o projekcie: http://jakbylonaprawde.instytutlukasiewicza.pl/

Promujemy wartości patriotyczne

Zainicjowaliśmy akcję społeczną „Dumni z Polski”. Duma z Polski jest znakiem rozpoznawczym tych, którzy chcą zamanifestować swój patriotyzm, przywiązanie do tradycyjnych polskich wartości. Logo naszej akcji zagościło na koszulkach, które chętnie zakładały znane postaci życia publicznego. Wśród nich są: prezydent RP Andrzej Duda, bracia Golec, poeta i publicysta „wSieci” Leszek Długosz czy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. W kampanii „Dumni z Polski” licznie uczestniczyły samorządy, organizacje harcerskie, szkoły, a także placówki dyplomatyczne na całym świecie. Materiały dotarły m.in. do Polaków w Australii, Afryce czy Azji.

Więcej o akcji: www.dumnizpolski.pl

Angażujemy się w działalność na rzecz Kościoła

Pokazujemy wkład duchownych w rozwiązywanie problemów społecznych. Zrealizowaliśmy projekt ukazujący ogromne zasługi Kościoła w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych. W publikacji „Duszpasterze trzeźwości. Przewodnik po działalności trzeźwościowej Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych” oddaliśmy głos m.in. biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu, przewodniczącemu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i księdzu dr. Markowi Dziewieckiemu, duszpasterzowi środowisk trzeźwościowych.

Budujemy solidarność międzypokoleniową w rodzinach

Promujemy aktywność fizyczną, adresując nasze działania do rodzin. Zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię „Rodzina na start!”. Przy pomocy różnych narzędzi (gazety, ulotek, portalu) udowadniamy, jak ważny jest zdrowy styl życia i namawiamy do rozwijania dobrych nawyków. Wyjaśniamy, jaki rodzaj aktywności jest najlepszy dla dzieci, dorosłych i seniorów. Pokazujemy miejsca, w których rodziny mogą wspólnie uprawiać sport. W kampanii uczestniczą wszystkie starostwa powiatowe w Polsce.

Więcej o kampanii: www.rodzinanastart.pl

Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych

Realizujemy projekty, których celem jest wspieranie aktywności fizycznej osób starszych. Odbiorcami naszych działań są słuchacze 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całym kraju. W ramach kampanii „UTW BEZ GRANIC”: seniorzy na start!” otrzymują gazetę promującą aktywny styl życia. Elementami projektu są także ulotki informacyjne i portal internetowy. Opowiadamy seniorom o tym, jakie znaczenie w ich życiu odgrywa aktywność fizyczna i doradzamy czytelnikom, jak zacząć regularne ćwiczenia. Troszczymy się także o bezpieczeństwo osób starszych i podpowiadamy, jak nie paść ofiarą przestępstwa – np. oszustwa na wnuczka.

Więcej o naszych kampaniach:
www.seniorzynastart.info
www.bezpieczni60plus.pl

Działamy w obszarze zdrowia publicznego i profilaktyki

Zrealizowaliśmy wiele projektów na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i jego agend – Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Wydaliśmy publikacje popularyzatorskie na temat tzw. nowych uzależnień. Zainicjowaliśmy kampanię „Trzeźwi na drodze”. Z Krakowską Akademią Profilaktyki współpracujemy przy realizacji kampanii cieszących się od lat dużą popularnością wśród samorządów gminnych: „Postaw na rodzinę!”, „Przeciw pijanym kierowcom”, „Dopalacze – powiedz stop!” oraz „Reaguj na przemoc!”.

Więcej o naszych kampaniach:
www.trzezwinadrodze.pl
www.akademiaprofilaktyki.pl