Aktualności

„Wielkie tradycje polskiego sportu” – film ze spotkania promującego dwie książki wydane przez Instytut Łukasiewicza

Wśród gości spotkania były bohaterki książki „Wielkie tradycje polskiego sportu: Biało-czerwoni na fali”. Marta Walczykiewicz – wicemistrzyni olimpijska w kajakarstwie z Rio de Janeiro, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i kraju, opowiadała o tym, co oznacza dla niej reprezentowanie Polski. To wielki zaszczyt móc stanąć na podium z orzełkiem na piersi. Zdobycie medalu olimpijskiego to ogromna duma i wielki zaszczyt, coś na co sportowiec pracuje wiele lat.

Agnieszka Skrzypulec-Szota – wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie w klasie 470 z Tokio – opowiadała o tym, czym różni się żeglarstwo rekreacyjne od profesjonalnego. – Moi rodzice, którzy żeglowali rekreacyjnie, poznali się na łódce. Kiedy byłam dzieckiem, marzyłam o tym, by być najlepsza w tym co robię i zostać mistrzynią – wspominała. – Żeglarstwo cały czas jest moją pasją. Jestem ogromną szczęściarą, że w rubryce hobby mogę wpisać żeglarstwo, bo to nie tylko praca, ale i pasja.

Żeglarka jest nie tylko sportowcem, lecz również żołnierzem Wojska Polskiego. – Mundur to wielka odpowiedzialność. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, do wszystkich nas dotarło, że być może będziemy musieli porzucić sport i ruszyć na granicę. Uświadomiliśmy sobie, jaką pozycję zajmujemy w społeczeństwie – mówiła Agnieszka Skrzypulec-Szota.

Bohaterami książki „Wielkie tradycje polskiego sportu. Na fali” są zawodnicy uprawiający sporty wodne – od pływania, przez kajakarstwo, windsurfing, wioślarstwo, aż po żeglarstwo. Prześledziliśmy dzieje dyscyplin związanych z wodą od dwudziestolecia międzywojennego po współczesne sukcesy naszych zawodników.

W publikacji „Wielkie tradycje polskiego sportu. Narciarstwo” ukazaliśmy ciągłość rozwoju dyscyplin narciarskich: od pierwszych sukcesów Stanisława Marusarza i Bronisława Czecha po osiągnięcia zawodników, którym kibicujemy obecnie. Uhonorowaliśmy bohaterów, pisząc o ich życiu pełnym pasji i miłości do sportu.