Aktualności

„Ptaki polskich parków” – premiera znaczków pocztowych ze zdjęciami autorstwa Macieja Zdziarskiego

Bogatka, modraszka, kowalik i wróbel – to bohaterowie znaczków pocztowych najnowszej emisji „Ptaki polskich parków”, do której zdjęcia wykonał Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. Znaczki zostały wprowadzone do obiegu przez Pocztę Polską 27 kwietnia, a ich premiera odbyła się w warszawskim zoo.

Maciej Zdziarski
fot. Paweł Konarzewski

Nie trzeba specjalnych umiejętności ani drogiego sprzętu, by czerpać radość z podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku. Wystarczy wyjść z domu, pójść do parku i rozejrzeć się wokół – przekonuje Maciej Zdziarski. Jak dodaje, obserwowanie ptaków jest doskonałym sposobem na relaks i radzenie sobie ze stresem w czasach pełnych niepokoju – najpierw na skutek przedłużającej się pandemii, a ostatnio w związku z wojną na Ukrainie. Właśnie w tym czasie coraz więcej osób szuka kontaktu z naturą, który przynosi ukojenie, wycisza i odpręża.

W premierze znaczków wzięli udział m.in. Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej, oraz dr Andrzej G. Kruszewicz, wybitny ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo. – Nowa seria, którą rozpoczynają wizerunki popularnych w polskich parkach ptaków – kowalika, wróbla, bogatki i modraszki – jest kolejnym przyrodniczym wydawnictwem filatelistycznym pokazującym bogactwo polskiej fauny. To znaczki nie tylko edukacyjne, ale także proekologiczne, bowiem każdy z nas we własnym zakresie może zadbać o to, by polska przyroda się rozwijała. Znaczki przyrodnicze zawsze miały w Polsce wielu miłośników, dlatego wierzę, że najnowsza emisja „Ptaki polskich parków” znajdzie wśród filatelistów wielu chętnych – podkreślił Wiesław Włodek.

Wiesław Włodek, dr Andrzej G. Kruszewicz i Maciej Zdziarski
fot. Paweł Konarzewski

Oprócz znaczków wydane zostały folder filatelistyczny z komentarzami dr. Andrzeja G. Kruszewicza i Macieja Zdziarskiego oraz dwie koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Autorem projektów graficznych jest Paweł Myszka. Znaczki można kupić w sklepach filatelistycznych Poczty Polskiej oraz w sklepie internetowym.

Wydawnictwa mogą zainteresować filatelistów, ale i ptasiarzy – coraz bardziej rozrastającą się w Polsce grupę obserwatorów i fotografów ptaków. W komentarzu do folderu filatelistycznego dr Kruszewicz zachęca, by baczniej przyglądać się skrzydlatym mieszkańcom polskich parków. – W zamian za garść ziarna możemy z bliska podziwiać ich wdzięk i subtelne barwy, a także zgłębiać ich tajemnice, bo ci mali jegomoście z sąsiedztwa kryją jeszcze wiele zagadek.

Zdaniem dr. Kruszewicza to właśnie wiosna jest najlepszym czasem na obserwowanie skrzydlatych mieszkańców polskich parków. Tę opinię podziela Maciej Zdziarski: – Obserwacja ptasich perypetii jest jak oglądanie serialu z odpowiednią dramaturgią: pełną skomplikowanych interakcji między bohaterami, zaskakujących zwrotów akcji, z niemałą dawką humoru i wzruszeń. A jeśli jeszcze uda się uwiecznić to na zdjęciach, przyjemność jest tym większa.

Zdjęcia znaczków i kopert Pierwszego Dnia Obiegu: Poczta Polska SA