Aktualności

Marszałek województwa zachodniopomorskiego: z podziwem odnoszę się do projektu Instytutu Łukasiewicza „Sport jako narzędzie współpracy, edukacji i kształtowania wartości”

Pragę przekazać wyrazy uznania dla zrealizowanych przez Państwa przedsięwzięć, w których wzięli udział również sportowcy z Ukrainy. Z podziwem odnoszę się do zrealizowanego projektu „Na pomoc Ukrainie, w obronie wolności i niepodległości. Sport jako narzędzie współpracy, edukacji i kształtowania wartości” – napisał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w liście skierowanym do Prezesa Instytutu Macieja Zdziarskiego.

Elementy całorocznego projektu docierały m.in. właśnie do woj. zachodniopomorskiego. Wystawa „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ” była eksponowana w dwóch miejscach w Szczecinie: w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi oraz u w Szkole Podstawowej nr 55. – Dzięki kilkunastu planszom uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami polskich przedwojennych sportowców, którzy potrafili „pięknie żyć i pięknie umierać” – mówiła Anna Sentkowska, nauczycielka historii w SP nr 55. – W przystępny, poglądowy sposób nastolatkowie poznali wspaniałe karty narodowej historii. Bohaterowie II wojny światowej zyskali twarze, imiona i nazwiska. Krótkie biogramy pokazały uczniom walczących obrońców narodu jako ludzi z krwi i kości, którzy żyli, kochali, mieli marzenia tak samo, jak oni.

Wystawa “Sportowcy dla Niepodległej” przed Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie

Do zachodniopomorskich szkół trafiały gazety „Polska sztafeta” i „Rodzina na start!” oraz książki: „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski – żołnierzy Wojska Polskiego”, „Wielkie tradycje polskiego sportu: narciarstwo”, „Wielkie tradycje polskiego sportu: biało-czerwoni na fali”, „Sportowcy dla Niepodległej. KATYŃ”.

Marszałek Geblewicz otrzymał książkę Łączy nas sport. Rozmowy z mistrzami i opowieść o sportowej solidarności oraz publikację Łączy nas sport. Raport z realizacji projektu: „Na pomoc Ukrainie, w obronie wolności i niepodległości. Sport jako narzędzie współpracy, edukacji i kształtowania wartości”, która podsumowuje całoroczne działania.

 – Tematyka książki jest bardzo ważna również dla realizowanych zadań przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Sport i kultura fizyczna pozostają nieodłącznym elementem łączenia ludzi i wywoływania emocji. Uczą dyscypliny oraz sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia – napisał w liście marszałek.