Aktualności

“Ptasi fenomen” – rozmowa z Maciejem Zdziarskim w Radio Szczecin

Gościem styczniowego programu „Trochę kultury” w Radio Szczecin był Maciej Zdziarski, który w rozmowie z Konradem Wojtyłą opowiadał o swojej nowej książce „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia”. Audycji można wysłuchać TUTAJ.

Rozmowa toczyła się wokół kulturowego fenomenu zainteresowania awifauną. W Polsce to zainteresowanie daje się zauważyć na przestrzeni ostatnich 2–3 dekad. Sprzyjają mu m.in. zmiany w technologii fotografii cyfrowej i dostępność sprzętu wyposażonego w optykę wysokiej jakości. Autor opowiedział o swoich inicjacyjnych doświadczeniach ptasiarskich na nadodrzańskich rozlewiskach Pomorza Zachodniego. Jak podkreślił, w swojej książce szuka odpowiedzi na pytanie o to, jak obserwowanie ptaków zmienia człowieka – szczególnie tego, który żyjąc na co dzień w mieście i pracując w wielkich korporacjach, nie miał do tej pory kontaktu z dziką przyrodą. „Ludzie rywalizujący ze sobą w grach społecznych z czasem zdają sobie sprawę, że to nie wystarcza, że warto mieć odskocznię. A przyroda ma to do siebie, że jest całkowicie niepodatna na nasze komplementy i gry społeczne, nie potrzebuje naszego uwielbienia i zachwytu, ale oferuje nam możliwość zachwycania się czymś, co jest w jakiejś mierze obiektywne i niezależne od tego, czym zajmujemy się na co dzień” – mówił Maciej Zdziarski.

fot. Andrzej Banas / boomlab.pl

Autor „Na skrzydłach” zwraca także uwagę na związki świata ptaków i literatury. Wychodząc od sporu na temat tego, który z polskich wieszczów lepiej znał się na ornitologii, Maciej Zdziarski cytuje wiersze Miłosza oraz Barańczaka i wskazuje liczne tropy kulturowe, dzięki którym możemy dzielić zachwyt nad skrzydlatymi przyjaciółmi z największymi polskimi poetami i pisarzami. W rozmowie pojawił się również aspekt terapeutyczny birdwatchingu. Obserwowanie ptaków pozwala się wyciszyć, ćwiczyć uważność i bycie „tu i teraz”. Jeden z bohaterów książki, psychiatra dr Sławomir Murawiec, opowiada o ptakoterapii, czyli ornitologii terapeutycznej, jako sposobie na redukowanie stresu.

Jak podkreślił Maciej Zdziarski, „obserwowanie ptaków to bardzo wciągająca, dająca wielką satysfakcję przygoda. O ptakach można czytać, obserwować je, fotografować, uczyć się rozpoznawania głosów ptasich. Wokół nas jest mnóstwo artefaktów kultury związanych ze światem ptasim. Sam zacząłem zbierać znaczki z ptakami, banknoty, albumy, książki ornitologiczne”. Nie mniej ważne – a może i najważniejsze – jest poznawanie ludzi, z którymi dzieli się pasję – zauważa autor książki „Na skrzydłach” i zaprasza do lektury: „Każdy może otworzyć drzwi do ptasiego świata, a ta książka niech będzie prowadzącym do niego dywanem”.