Aktualności

„Kawałek dobrej ptasiarskiej socjologii”. Znany i ceniony ornitolog prof. Piotr Tryjanowski o książce Macieja Zdziarskiego

„Wziąłem, zacząłem czytać i dosłownie pochłonąłem” – napisał prof. Piotr Tryjanowski o książce „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” (przeczytaj TUTAJ). Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ornitolog, specjalista z ekologii behawioralnej, autor kilkuset publikacji, wysoko ocenił pracę Macieja Zdziarskiego: „Wziąłem, zacząłem czytać i dosłownie pochłonąłem. Zawiera bowiem to, co lubię najbardziej, opowieści o ptakach i ludziach. I to podane razem […]. Powiedziałbym, że całość to kawałek dobrej ptasiarskiej socjologii, choć ewidentnie pisany z pozycji zaangażowanego obserwatora”.

Prof. Tryjanowski zwrócił uwagę na dobór bohaterów książki, z którymi Maciej Zdziarski przeprowadził wywiady. Nie są to osoby zawodowo zajmujące się ptakami. „Wśród korzystających z ptasiej terapii, no dobrze, z szerszych uroków ptasiarstwa, są: pracownik firmy transportowej, lekarze, kapitan żeglugi wielkiej, fotografik, specjalista od transportu miejskiego, graficzka, krytyk literacki, ekonomista w międzynarodowej korporacji, artystka, biznesmen, coraz mniej aktywny w firmie dzięki połknięciu ptasiarskiego bakcyla, nauczyciel WF, lingwista, dyplomata, a nawet marszałek Sejmu (…)”. Ta różnorodność ptasiarzy koresponduje z bogactwem ptasiego świata, który – jak zauważa prof. Trojanowski – ma „moc przyciągania i wciągania”.

Ornitolog docenił również wplecione w książkę gawędy Macieja Zdziarskiego, w których autor dzieli się swoim doświadczeniem przeżywania pasji birdwatcherskiej. W jego przypadku zrodziła się ona niespodziewanie podczas pandemii i lockdownu, była wyrazem tęsknoty za przestrzenią i kontaktem z naturą. Znaczenie tej decyzji bardzo dobrze rozumie sam prof. Tryjanowski, współautor (z dr. Sławomirem Murawcem, bohaterem jednego z wywiadów w Na skrzydłach) książki Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika.

Prof. Tryjanowski radzi: „Książki szukajcie w działach przyrodniczych księgarni, czy w sprzedaży internetowej, ale raczej wśród poradników i książek psychologicznych. To nie błąd. Na skrzydłach, skądinąd zaopatrzone w podtytuł O ludziach, ptakach i radości życia, bardzo w tym miejscu pasuje. I działa!”