Aktualności

„Cywilizacja ptasiarzy”. Maciej Zdziarski gościem TVP3

W ptasiarstwie fascynujące są nie tylko ptaki, ale też to, jak człowiek zmienia się pod wpływem ich obserwowania – mówił autor książki „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” w programie Cywilizacja+ w TVP3 Warszawa. – „Na skrzydłach” to właściwie książka głównie o ludziach. Wśród bohaterów są m.in. były polityk, dyplomata, właściciel dużej hurtowni win, nauczyciel wychowania fizycznego, filolog polski – zauważył Maciej Zdziarski.

Gospodarz programu, Krzysztof Rak, pytał m.in. o początki przygody z obserwowaniem ptaków. – Zawsze interesowałem się przyrodą, ale miejskie życie nie sprzyjało temu, by te zainteresowania kontynuować. Po wyjściu z pandemicznej izolacji w ciągu kilku tygodni odbyłem lekcje ptasiarstwa, kupiłem stój i aparat fotograficzny.

Jak podkreślał Maciej Zdziarski, obserwowanie ptaków oznacza obcowanie z dziką przyrodą, ale wcale nie wiąże się z koniecznością dalekich wyjazdów. – Sikory przylatujące do karmnika to również dzika przyroda, także fascynująca. Można zacząć od wyjścia z domu, spaceru, przyglądania się pospolitym gatunkom: wronom, kawkom. Potem zaczynamy dostrzegać, że wokół nas jest mnóstwo kolorowych ptaków. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie pójść, by zobaczyć na przykład trznadla, który wygląda naprawdę niezwykle. Ktoś nienawykły do obserwowania ptaków może się zastanawiać: „czy to nie jest jakiś ptak, który uciekł z klatki?”.

Pytany o najciekawsze obserwacje autor „Na skrzydłach” opowiedział o fotografowaniu zimorodka w Kostrzynie nad Odrą przy użyciu specjalnego pływadełka, żołn w delcie Dunaju z czatowni dla ptasiarzy oraz bielików nad Zalewem Szczecińskim. Jak zaznaczył, jednym z najbardziej skutecznych sposobów zbliżenia się do ptaków jest ich karmienie. – I sikora, i bielik, muszą jeść! Wabione pokarmem, bieliki przylatują bardzo blisko; łapią rybę i natychmiast odlatują.

Spotkania z ptakami to nie tylko fascynująca przygoda, ale i sposób na odprężenie. To także doświadczenie, z którego mogą zaczerpnąć ludzie zmagający się z cierpieniem, problemami, depresją. – Życie ptaków jest niełatwe. Myślimy o nich z sentymentem, że są wolne, mogą latać. Ale przecież gdyby nie musiały, to by tego nie robiły. Gdyby miały na miejscu bazę pokarmową, daleka podróż by im się nie kalkulowała. Fascynujące jest to, że pomimo trudnego losu, ptaki nas tak czarują – podsumował Maciej Zdziarski.

Cały program można obejrzeć TUTAJ.