Aktualności

„Wielkie tradycje polskiego sportu. Boks” – nowa publikacja już we wrześniu

Po sukcesie serii „Sportowcy dla Niepodległej” (2018–2021) Instytut Łukasiewicza inauguruje nowy cykl publikacji dla miłośników historii polskiego olimpizmu: „Wielkie tradycje polskiego sportu”. Pierwsza książka będzie dotyczyć boksu. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Opowiemy o początkach pięściarstwa w Polsce, jego popularności i pierwszych sukcesach międzynarodowych w okresie II RP. Pokażemy, jak wybuch wojny wpłynął na życie utalentowanych sportowców, oraz przedstawiamy dzieje legendarnej powojennej szkoły boksu.

Książkę tworzą barwne opowieści o nierzadko zapomnianych polskich bokserach. Celem publikacji – prócz przybliżenia wiedzy o boksie – jest również wzmocnienie poczucia dumy z tożsamości narodowej i dorobku polskich sportowców. Dzięki naszej książce chcemy udowodnić młodym ludziom, że sport zawsze był ważną częścią życia społecznego, także w pokoleniu ich dziadków i pradziadków, którzy pomimo skrajnie trudnych okoliczności potrafili osiągać sukcesy i dumnie reprezentować Ojczyznę na sportowych arenach.

Podobnie jak w przypadku serii „Sportowcy dla Niepodległej” głównym adresatem publikacji jest młodzież – uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz liceów ogólnokształcących o profilu sportowym.

Wydawnictwo, którego premierę planujemy na wrzesień br., będzie miało charakter eleganckiego albumu w twardej oprawie. Czarno-białe zdjęcia poddane zostaną koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała się naszym odbiorcom jeszcze bliższa.