Aktualności

Panteon sportu – zapowiedź nowej wystawy o niezapomnianych momentach w historii polskiego sportu

Pierwszy mecz narodowej reprezentacji rozegrany na własnym terenie, pierwsze olimpijskie złoto zdobyte dla Polski, gest Kozakiewicza; zwycięstwo polskich hokeistów z ZSRS w 1976 r., złoto zdobyte przez „chłopców Wagnera”, sukcesy „Orłów Górskiego” – w kalendarium polskiego sportu jest wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii i pamięci Polaków.

W ramach drugiej edycji projektu „Panteon sportu”, współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, wrócimy do najpiękniejszych chwil, których bohaterami byli polscy sportowcy. Na kilkunastu planszach przedstawimy wydarzenia, które stały się symbolem waleczności i niezłomności polskich mistrzów. Anegdoty z dziejów polskiego sportu będą przeplatane opowieściami o wydarzeniach politycznych, które często stanowiły bardzo istotne tło – jak w przypadku zwycięstw reprezentantów Polski nad ZSRS w ponurych latach komunizmu.

Wystawę zaprezentujemy jesienią w Warszawie. Następnie ruszy w objazd po Polsce. W Krakowie, w jednej ze szkół sportowych, eksponowana będzie odrębna wystawa przygotowana z okazji stulecia rozegrania przez polską reprezentację pierwszego meczu piłki nożnej na własnym terenie – z reprezentacją Węgier w 1922 r.