Aktualności

Nowy park narodowy w ptasim raju na Śląsku? Maciej Zdziarski gościem „Latającego radia doktora Kruszewicza” w RDC

Rezerwat przyrody Łężczok i pomysł przekształcenia go w nowy park narodowy były tematem audycji dr. Andrzeja G. Kruszewicza w Radiu dla Ciebie. Wybitny przyrodnik, dyrektor warszawskiego ZOO i założyciel Ptasiego Azylu, zaprosił do rozmowy Macieja Zdziarskiego – prezesa Instytutu Łukasiewicza.

– W Polsce nowe parki narodowe tworzy się rzadko, ostatni powstał ponad 20 lat temu (Park Narodowy Ujście Warty – 2001 r.). Na Śląsku pojawiła się inicjatywa, która jest związana z ptakami, choć wykracza poza sferę ornitologii. Mowa o Łężczoku. To rezerwat znajdujący się w pobliżu Raciborza, na przedpolu Bramy Morawskiej – mówił Maciej Zdziarski.

Łężczok jest wodnym rezerwatem położonym na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Można zaobserwować tu połowę wszystkich gatunków ptaków występujących w Polsce. Powierzchnia rezerwatu wynosi blisko 500 km². Do utworzenia nowego parku narodowego potrzeba co najmniej 1000 km². Dlatego powierzchnia projektowanego parku mogłaby uwzględniać dodatkowo obszar Doliny Rudy.

Dr Andrzej Kruszewicz i Maciej Zdziarski w rezerwacie przyrody Łężczok
Fot. Andrzej Banaś / boomlab.pl

– Ludzie często kwestionują pomysły utworzenia parku narodowego – w części lub w całości, gdyż godzą one w ich prywatne interesy. Wydaje się, że inicjatywa dotycząca Łężczoka jest wolna od tego problemu. Lasy Państwowe są gotowe oddać kawałek areału, park narodowy może powstać bez konfliktu z interesem lokalnej społeczności – tłumaczył prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

Andrzej G. Kruszewicz przypomniał, że pomysł przekształcenia rezerwatu przyrody w park narodowy to właśnie oddolna inicjatywa tutejszej społeczności. – Ta idea jest mocno zakorzeniona w poczuciu dumy Ślązaków. Jestem pod wrażeniem tutejszej energii, ludzie są zjednoczeni, patriotyzm lokalny daje o sobie znać. Rozmawiałem długo osobami związanymi z Łężczokiem, są nim urzeczone. To bardzo atrakcyjny teren, zachwycające miejsce, które pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odkrycia – mówił Maciej Zdziarski.

Dr Kruszewicz i jego gość wspominali niedawną wizytę w Łężczoku oraz ptaki, które udało się zaobserwować. W rezerwacie można spotkać aż jedną trzecią krajowej populacji kaczki hełmiatki. – Łężczok daje ogromne możliwości przyglądania się ptakom. Można odnaleźć tu rzadkie, bardzo strojne gatunki – podkreślał Maciej Zdziarski. Pełny zapis audycji z udziałem prezesa Fundacji Instytut Łukasiewicza jest dostępny na stronie internetowej Radia dla Ciebie.