Aktualności

„Gdy milkną oklaski” – wspomnienia mistrzów i ich przepis na sukces

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki do 400 uniwersytetów trzeciego wieku oraz klubów seniora w całej Polsce we wrześniu trafiły bezpłatne egzemplarze książki promującej aktywność fizyczną osób starszych „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu″ – część trzecia. Autorem zbioru rozmów jest Maciej Zdziarski.

W książce zamieszczono wywiady z multimedalistami, ikonami polskiego sportu, wśród których są m.in. Robert Sycz i Tomasz Kucharski, wioślarze i dwukrotni mistrzowie olimpijscy (Sydney 2000 i Ateny 2004); Jacek Wszoła, rekordzista świata (2,35 m, 1980) i Europy (2,29 m, 1976) w skoku wzwyż, złoty (1976) i srebrny (1980) medalista igrzysk olimpijskich; Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim z Rio de Janeiro (2016) i z Pekinu (2008) oraz Katarzyna Bachleda-Curuś, łyżwiarka szybka, srebrna (Soczi 2014) i brązowa (Vancouver 2010) medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym. Rozmówcy wspominają najpiękniejsze chwile z czasów kariery, zdradzają kulisy wydarzeń, którymi niegdyś żyli kibice, i odpowiadają na pytanie, jaką rolę pełni dziś w ich życiu aktywność fizyczna.

Poprzednie publikacje z serii „Gdy milkną oklaski” ukazały się w 2020 i 2021 r. Stanowiły kontynuację cyklu „Seniorze, trzymaj formę!”, wydawanego w latach 2015–2019. Bohaterami cyklu są niezwykli ludzie, którzy tworzyli historię polskiego sportu po drugiej wojnie światowej. Rozmówcami Macieja Zdziarskiego byli m.in. mistrzowie olimpijscy: Robert Korzeniowski, Renata Mauer, Janusz Peciak i Marian Kasprzyk.