Aktualności

„Świadectwo solidarności ze sportowcami z Ukrainy” – parlamentarzyści o wystawie Instytutu Łukasiewicza

Od samego początku wojny praktycznie codziennie przedstawiciele polskiego środowiska sportowego dają kolejne dowody solidarności z Ukraińcami i niezgody na zbrodnie dokonywane przez Rosjan. Schronienie dla sportowców uciekających przed wojną, gościna dla całych klubów sportowych, dodające otuchy transparenty i spektakularne kartoniady na stadionach – polski świat sportu z pełnym zaangażowaniem stanął ramię w ramię z walczącą Ukrainą.  W rocznicę rosyjskiej agresji Instytut Łukasiewicza prezentuje wystawę, której bohaterami są m.in. ukraińscy sportowcy – beneficjenci polskiej pomocy. Uroczysty wernisaż odbył się w Sejmie RP. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, przedstawiciele różnych instytucji oraz młodzież odwiedzająca Sejm.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Z wielką satysfakcją miałem przyjemność uczestniczyć w wystawie, która jest świadectwem solidarności polskich sportowców ze sportowcami z Ukrainy.

Andrzej Szewiński, Poseł RP

Gratuluję wystawy, która ukazuje solidarność polskich sportowców ze sportowcami Ukrainy. Życzę, aby wystawa, która będzie prezentowała wsparcie różnych instytucji i związków sportowych Ukrainie, wyzwoliła dalszą pomoc w walce o upragniony pokój.

Wojciech Ziemniak, Senator RP

Wielkie podziękowania dla Organizatorów wystawy „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. To bardzo cenna inicjatywa pokazująca wkład polskich sportowców w pomoc sportowcom ukraińskim. Polska solidarność to już marka rozpoznawana na całym świecie. Cieszę się, że możemy teraz poznać solidarność w odsłonie sportowej. Otwieranie tej wystawy w polskim Sejmie to dla mnie zaszczyt.

Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu RP

Gratuluję wspaniałej wystawy, która jest świadectwem i przypomnieniem otwartości polskich serc! Dziękuję Fundacji Instytut Łukasiewicza za niezwykle owocną współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Pomoc ukraińskim sportowcom już na zawsze będzie piękną kartą w historii Polski i Ukrainy.

Arkadiusz Czartoryski, Wiceminister sportu i turystyki

Wspaniała wystawa, jakże wymowna w tym trudnym okresie. Zdjęcia obiektów sportowych zniszczonych przez agresora (Rosję) i sportowcy ukraińscy na ich tle – rewelacja!

Inicjatywa na czasie, pokazująca również jak w tej rzeczywistości funkcjonują ukraińscy sportowcy. Solidaryzuję się z ukraińskimi sportowcami i przesyłam od zapaśników polskich olimpijskie pozdrowienia.

Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego

Gratuluję pomysłu, pięknych zdjęć, przejmujących słów uwiecznionych na planszach genialnej wystawy, łączącej ducha sportu, empatii i przyjaźni. Dziękuję za zaproszenie.

Wiesław Włodek, Wiceprezes Poczty Polskiej S.A.

Ruch sportowy, olimpijski to pokój. Sport to fair play. (…) Ta piękna wystawa o tym przypomina. Dziękuję i gratuluję.

Michał Woś, Wiceminister sprawiedliwości