Aktualności

„Ptaki polskich parków” 2023 – nowa seria znaczków pocztowych ze zdjęciami autorstwa Macieja Zdziarskiego

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie odbyła się premiera emisji znaczków wydanych przez Pocztę Polską: „Ptaki polskich parków”. Nowe wydawnictwa prezentują gatunki ptaków, które można zobaczyć m.in. w przestrzeni miejskiej: szpaka, grubodzioba, rudzika i trznadla.

Źródło: Poczta Polska

Zdjęcia bohaterów przyrodniczej emisji wykonał Maciej Zdziarski – dziennikarz, fotograf i pasjonat ptaków, prezes Instytutu Łukasiewicza. Ptaki zostały sfotografowane w krakowskich i warszawskich parkach. Autorem projektu emisji jest Paweł Myszka.

W prezentacji znaczków uczestniczyli dr Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor stołecznego ZOO, Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej i Maciej Zdziarski. – Nasza emisja, przedstawiająca ptaki zamieszkujące rodzime parki, dowodzi bogactwa i piękna polskiej przyrody. Poprzez znaczki pragniemy również przypomnieć, że o różnorodność w środowisku naturalnym trzeba dbać. Szanujmy przestrzeń, która dla mniejszych gości stanowi dom. Bardzo dziękuję autorowi zdjęć, panu Maciejowi Zdziarskiemu, któremu udało się z tak interesującej perspektywy uchwycić piękno skrzydlatych mieszkańców naszych parków – mówił Wiesław Włodek.

Emisji znaczków towarzyszą koperty z wizerunkami ptaków i okolicznościowy folder z tekstami dr. Kruszewicza i Macieja Zdziarskiego. Autor zdjęć napisał: “Wielka to radość, że fotografując ptaki – podobnie jak tysiące obserwatorów z całej Polski – mogę dzielić się rezultatami swojej pasji także z tymi, którzy kolekcjonują znaczki i chcą obcować z pięknem”.

Dr Kruszewicz w folderze opisał cechy charakterystyczne każdego z czterech ptasich bohaterów emisji, zwracając uwagę, że choć są to ptaki pospolite, to przyciągają uwagę swoją urodą i ciekawymi zachowaniami. “Grubodziób wygląda zupełnie egzotycznie. Zwłaszcza wiosną, gdy jego potężny dziób pyszni się błękitem. Zimą, przy karmniku, grubodzioby mają blade dzioby, zaledwie lekko różowe. Za to finezyjnie zakręcone, metalicznie lśniące chorągiewki ich lotek są widoczne o każdej porze roku, zwłaszcza u dorosłych samców. To za ich sprawą, a także z powodu solidnego dzioba, ten nasz rodzimy łuszczak bywa mylony z papugą”.

W 2022 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki emisji „Ptaki polskich parków” ze zdjęciami Macieja Zdziarskiego przedstawiającymi kowalika, wróbla, bogatkę i modraszkę. W tym samym roku Spółka wydała również znaczki we wspólnej emisji z Pocztą Argentyny. Przedstawiono na nich ptaki występujące jedynie w dwóch regionach – polską czubatkę, w obiektywie M. Zdziarskiego, oraz argentyńskiego garncarza rdzawego.

Znaczki „Ptaki polskich parków” można znaleźć w sklepach filatelistycznych, w tym także w sklepie internetowym Poczty Polskiej.