Aktualności

“Założeniem było, że ten spektakl ma mnie opowiedzieć”. Retransmisja koncertu Leszka Długosza w TVP KULTURA

“Jurgowska karczma”, “Jaka szkoda”, “Nie ma nas” – w minioną niedzielę 18 lipca widzowie TVP KULTURA mogli obejrzeć fragmenty koncertu Leszka Długosza zorganizowanego w czerwcu z okazji jego 80. urodzin. Jubilat wykonał swoje najważniejsze utwory: wiersze i piosenki, zaprosił też do współpracy znakomitych artystów: m.in. Halinę Łabonarską, Krystynę Tkacz, Barbarę Stępniak-Wilk, Andrzeja Mastalerza i aktora Teatru Narodowego Marcina Przybylskiego.

W wywiadzie udzielonym Tygodnikowi TVP tuż przed emisją koncertu Leszek Długosz mówił: Wybór padł na kilka wierszy, które były pomocne do zbudowania tego spektaklu. Otwarcie powiem, że – z małą moją pomocą – fantastycznie to wymyślił, czyli zaprojektował i doprowadził do realizacji prezes Instytutu Łukasiewicza, mój przyjaciel Maciej Zdziarski. Nie będzie w tym koncercie specjalnego prowadzenia, konferansjerki. Wszystko toczy i związuje się naturalnie. Dużą rolę odgrywa scenografia, oświetlenie. Nie zabraknie też archiwaliów z Krakowa i Piwnicy. Założeniem było, że ten spektakl ma mnie opowiedzieć.

Po emisji koncertu w wielu mediach pojawiły się relacje z uroczystości. Wieczorem dźwiękowy zapis z koncertu wyemitowało Radio Kraków.

Autorami scenariusza byli wspólnie jubilat oraz Maciej Zdziarski – prezes Instytutu Łukasiewicza, który także wyreżyserował koncert. Uroczystość zorganizowały Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego wsparł PKN ORLEN S.A. – Mecenas Kultury.