Aktualności

Siatkarze “złotej drużyny” na promocji książki podczas Memoriału Wagnera

Członkowie złotej drużyny Wagnera wraz z Ryszardem Czarneckim i Maciejem Zdziarskim
fot. z Twittera Ryszarda Czarneckiego

Edward Skorek, Ryszard Bosek, Bronisław Bebel, Marek Karbarz oraz Mirosław Rybaczewski – członkowie legendarnej drużyny Wagnera, która zdobyła złoty medal na IO w Montrealu, bohaterowie książki „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota”, wzięli udział w briefingu prasowym podczas memoriału w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył także Stanisław Gościniak, najlepszy siatkarz mistrzostw świata w 1974 r.

Od lewej: Mirosław Rybaczewski i Stanisław Gościniak

Obecność mistrzów sprzed lat spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Dziennikarze nagrywali rozmowy z siatkarzami i razem z kibicami wyczekiwali w długich kolejkach po autografy. Medaliści chętnie udzielali wywiadów, wyrażając ogromne nadzieje na olimpijskie złoto polskich siatkarzy w Tokio. – Wszyscy wierzymy, że wrócą z krążkiem! – mówił Edward Skorek, kapitan drużyny z Montrealu.

Edward Skorek

„Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota” to bardzo ważna publikacja. Przypomina sukcesy nie tylko medalistów z Montrealu, ale także naszych olimpijek z Tokio (1964), Meksyku (1968), które pozostawały nieco w cieniu i czekały, by ktoś ich wysłuchał – mówił podczas spotkania Ryszard Czarnecki, pomysłodawca książki, członek Prezydium PKOl.

Ryszard Czarnecki

Autor książki Maciej Zdziarski potrafił wydobyć z nas wspomnienia. Człowiek otwierał się i opowiadał często nawet bardzo osobiste historie – zauważył Ryszard Bosek. – Mnie po rozmowie ciągle coś nowego się przypominało. Albo żona mi przypominała, więc dzwoniłem do autora i dopowiadałem nowe wątki – żartował Mirosław Rybaczewski.

Ryszard Bosek

Cieszę się, że mogę spotkać się z państwem i kolegami właśnie podczas tego wydarzenia w Krakowie, który jest mi bardzo bliski. Choć urodziłem się we Francji, z tym miastem mam wiele wspomnień z czasów, gdy byłem zawodnikiem Hutnika Nowa Huta – mówił Bronisław Bebel.

Jest nam bardzo miło, że możemy dziś spotkać się także z panem Stanisławem Gościniakiem. Ze względu na olimpijski klucz doboru rozmówców nie miałem okazji przeprowadzić z panem wywiadu do książki. Pańska opowieść o medalowym sukcesie w 1974 r. zasługuje jednak na przypomnienie – mówił Maciej Zdziarski, autor książki „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)”.

Marek Karbarz

Marek Karbarz powrócił wspomnieniami do czasów Montrealu. Podkreślał też rolę publikacji Macieja Zdziarskiego w zachowaniu pamięci o sportowcach jego pokolenia.

Premiera książki przypada na szczególny czas – moment, w którym po 57 latach igrzyska olimpijskie powracają do Tokio, miejsca pierwszych olimpijskich sukcesów polskiej siatkówki. To wspaniała okazja, by jeszcze raz powrócić do wspomnień i oddać głos wybitnym siatkarkom, które zapisały pierwszą piękną kartę w historii olimpijskich zmagań reprezentacji Polski. Książka promuje ich zaangażowanie w kontekście faktu występu w igrzyskach 2020′ polskich siatkarzy, którzy – na co bardzo liczymy! – mogą sprawić, że Tokio ponownie stanie się miejscem świętowania wielkich sukcesów tej dyscypliny. Trzy zwycięstwa Polaków podczas memoriału to kolejny dowód, że medalowe nadzieje nie są bezpodstawne. Nasi siatkarze wylatują do Japonii już jutro.