Aktualności

„Opowieść o Błękitnej Armii” – najnowsza publikacja Instytutu Łukasiewicza

Jak rodziła się Błękitna Armia? Kim byli jej żołnierze? Dlaczego porzucali dotychczasowe, często wygodne życie i skazywali się na wojenną poniewierkę? Jakie miejsce zajmuje pamięć o nich w życiu Polonii i Polaków za granicą? Odpowiedzi na te pytania szukały autorki najnowszej książki wydanej przez Instytut Łukasiewicza we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – „Opowieść o Błękitnej Armii”.

Egzemplarze trafiają właśnie do odbiorców. Wydawnictwo spotyka się z bardzo życzliwym przyjęciem przez adresatów. – „Opowieść o Błękitnej Armii” prezentuje się naprawdę imponująco. Książka trafi do naszej biblioteki i będzie służyć wszystkim zainteresowanym. Serdecznie gratulujemy – napisała Małgorzata Skrodzki, przedstawicielka Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. – Przepiękna książka – oceniła Monika Mentel z Polskiej Akademii Umiejętności.

Publikacja nie jest próbą zrekonstruowania dziejów Błękitnej Armii – autorki skupiają się raczej na aspektach społecznych, pomagających zrozumieć fenomen tej formacji, najbardziej wyjątkowej w dziejach Polski i niezwykle licznej. Udowadniają, że choć wielu błękitnych żołnierzy nigdy wcześniej nie odwiedziło kraju pochodzenia, czuli się Polakami i byli gotowi walczyć o powrót ojczyzny na mapę Europy – bez względu na cenę.

Polska mogła polegać na swoich rodakach rozsianych po całym świecie w najważniejszych momentach dziejowych ostatniego stulecia. Zaangażowanie Polonii i Polaków za granicą w sprawy istotne dla kraju oraz w obronę dobrego imienia Polski to najlepszy dowód, że duchowe dziedzictwo Błękitnej Armii pozostaje wciąż żywe.

Książka ukazała się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.