Aktualności

Publikacja Instytutu Łukasiewicza na Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

Learning from the Past, Preparing for the Future – to tytuł nowego albumu Instytutu Łukasiewicza, przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z okazji Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Słowo wstępne do książki napisali premier Mateusz Morawiecki i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

poznan-okladka-ksiazkiBogato ilustrowana publikacja opracowana w języku angielskim przenosi czytelnika do czasów, gdy Polacy nawiązywali pierwsze kontakty z narodami bałkańskimi. Dyplomacja, handel, nauka, kultura, turystyka, sport – po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. pole do współpracy odnajdywano w niemal każdej dziedzinie życia. Centrum tych relacji przed II wojną światową często był Poznań – miasto o wielowiekowej historii, które sto lat temu wywalczyło powrót na mapę niepodległej Polski, gospodarz Szczytu Bałkanów Zachodnich 2019. W trzeciej części albumu przedstawiono dotychczasowy przebieg Procesu Berlińskiego – inicjatywy, która wspiera politykę rozszerzenia Unii Europejskiej, służąc jako platforma dialogu i współpracy. Polska przystąpiła do Procesu Berlińskiego w 2018 r.

Książka trafi do gości Szczytu Bałkanów Zachodnich: dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych, polityków i ekspertów. Publikację można obejrzeć tutaj.