Aktualności

Patronat Narodowy Prezydenta RP
w Stulecie Odzyskania Niepodległości dla projektu
“Mistrzowie i patrioci”

Fundacja Instytut Łukasiewicza rozpoczyna realizację kampanii promującej wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju w czasie II wojny światowej. Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. – Przygotowywane przez Fundację Instytut Łukasiewicza przedsięwzięcie jest wartościową inicjatywą, która służy upowszechnianiu wiedzy historycznej oraz popularyzowaniu wśród młodych ludzi chlubnych postaw polskich sportowców w zmaganiach o wolną Polskę – napisał Minister Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Projekt “Mistrzowie i patrioci” jest realizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służy przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów, którzy od 1 września walczyli z Niemcami, a od 17 września – także z sowietami. Sportowcy wstępowali do wojska i organizacji podziemnych, ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska.

Kampania będzie zawierała ważny przekaz dla uczniów szkół ogólnokształcących, które bardzo często okazują się kuźnią młodych talentów sportowych. To w okresie szkoły średniej kształtują się charaktery i życiowe postawy młodych ludzi. Udowodnimy, że uprawianie sportu i reprezentowanie własnego kraju na zawodach międzynarodowych może być formą patriotyzmu. Celem zadania jest upowszechnianie szeregu wartości związanych ze sportem: patriotycznych, wychowawczych i edukacyjnych.

W ramach projektu zostanie zorganizowany konkurs dla uczniów liceów ogólnokształcących. Informacja o nim trafi do szkół już na początku września. Efektem konkursu będzie publikacja zawierająca refleksje młodzieży na temat bohaterów. Głównym „gadżetem” kampanii będzie stworzona specjalnie na potrzeby projektu edukacyjna gra planszowa. Powstanie również strona internetowa. W ostatnim miesiącu realizacji kampanii zorganizowane zostanie uroczyste podsumowanie – gala z wręczeniem nagród.