Aktualności

Bezpieczni 60+.
Seniorzy, którzy padli ofiarą przestępstwa,
mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości

Każdego dnia niemal 110 osób powyżej 65. roku życia pada ofiarą przestępstwa. W skali roku to dziesiątki tysięcy. Jak uchronić się przed oszustami? Gdzie szukać pomocy? – odpowiedź na te i wiele innych pytań poznali adresaci ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczni 60+” skierowanej do osób starszych. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Osoby starsze mogą skorzystać m.in. z oferty ośrodków pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Celem ministerstwa jest to, by ofiary przestępstw mogły uzyskać pomoc w każdym powiecie (obecnie sieć obejmuje 52 ośrodki i 287 punktów w całej Polsce). – To przede wszystkim wsparcie prawne, porady, pomoc w przygotowaniu pisma, a także pomoc psychologiczna, której bardzo często potrzebują pokrzywdzeni – mówi wiceminister Marcin Romanowski. Ze środków Funduszu Sprawiedliwości są pokrywane koszty świadczeń zdrowotnych, zakupu odzieży, obuwia, koszty czasowego schronienia, a przejściowo – m.in. opłaty za mieszkanie.

KONFERENCJA-PAP-26-czerwca-2019-fot-06-1024x682

Od lewej: Teresa Rutkowska-Szmydyńska, Prokurator Regionalny w Gdańsku, Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości i Maciej Zdziarski, Prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza


Na przełomie 2015 i 2016 r. zaczął funkcjonować także system nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Porady są udzielane w  ponad 1,5 tys. ośrodków w całej Polsce. – To bardzo ważne szczególnie dla osób starszych, które nie radzą sobie ze skomplikowanym systemem prawnym – dodaje wiceminister sprawiedliwości.

KONFERENCJA-PAP-26-czerwca-2019-fot-05-1024x682

Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości


Fałszywi wnuczkowie wyłudzający pieniądze, oszuści pukający do drzwi i podający się za pracowników gazowni, nieuczciwe firmy udzielające lichwiarskich pożyczek – gama przestępstw, których ofiarą padają seniorzy, jest bardzo szeroka. Wsparcie jest przydatne szczególnie dla seniorów, którzy padli ofiarą oszustw finansowych i w ich wyniku stracili dom czy mieszkanie. – W 2016 r. nastąpił przełom w działaniach prokuratur, jeśli chodzi o oszustwa, których konsekwencją była utrata nieruchomości – podkreśla Teresa Rutkowska-Szmydyńska, Prokurator Regionalny w Gdańsku. – W skali całego kraju analizowaliśmy sposoby działania sprawców, ich modus operandi oraz profil osób pokrzywdzonych. Okazało się, że ogromna grupa pokrzywdzonych to ludzie starsi, którzy stawali się łatwiejszym celem dla oszustów przez swoje niedomagania, ufność, trudną sytuację materialną i nieumiejętność dostrzeżenia zagrożeń.

KONFERENCJA-PAP-26-czerwca-2019-fot-04-1024x682

Teresa Rutkowska-Szmydyńska, Prokurator Regionalny w Gdańsku


W sierpniu 2016 r. Prokurator Generalny wydał wytyczne dotyczące spraw o oszustwa z utratą nieruchomości. W dokumencie Zbigniew Ziobro zwrócił szczególną uwagę na seniorów, którzy padali ofiarą tego typu przestępstw. Polecił m.in., aby przesłuchiwać takie osoby w obecności psychologa.

Z materiałów kampanii „Bezpieczni 60+” seniorzy mogą dowiedzieć się, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Otrzymują zestaw praktycznych porad: na co zwracać uwagę podczas podpisywania umowy pożyczki? Gdzie udać się po pomoc w sytuacji oszustwa lub kradzieży?  Bezpłatne broszury, ulotki i gazety trafiły właśnie do placówek, z których chętnie korzystają osoby starsze: uniwersytetów trzeciego wieku oraz klubów seniora działających przy domach kultury, bibliotekach, parafiach, organizacjach pozarządowych i ośrodkach pomocy społecznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej kampanii – www.bezpieczni60plus.pl oraz na Facebooku. Projekt jest realizowany przez Fundację Instytut Łukasiewicza.