Aktualności

Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: „Maraton solidarności” to wyjątkowa wystawa. Zrobiliśmy dla Ukrainy naprawdę dużo!

To wyjątkowa wystawa, która pokazuje, jak Polacy pomagają sportowcom z Ukrainy. Od wybuchu wojny ta pomoc to cały ciąg zdarzeń, inicjatyw i odruchów serca, które być może na co dzień nam umykają. Na planszach wszystko zostało zebrane i pokazuje działalność sportowców, Ministerstwa Sportu, poszczególnych miast, obywateli.  Zrobiliśmy naprawdę dużo! – mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Jako miasto pomagamy Ukrainie w dwojaki sposób. Udzielamy wsparcia na miejscu – w Ukrainie, przekazując dary od mieszkańców. Pomagamy miastom-partnerom Krakowa, do których należą Kijów i Lwów, ale również innym ośrodkom. Wspieramy także obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Krakowa – to obecnie około 100 tys. osób, a w szczycie było nawet 180 tysięcy ­– dodaje prezydent.

fot. Andrzej Banas

Wystawa „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” eksponowana jest na krakowskich Plantach. – Bardzo dziękuję panu prezydentowi za zaangażowanie w projekt Instytutu Łukasiewicza, okazaną życzliwość i możliwość pokazania plansz na prestiżowym odcinku Plant w okolicach ulic Franciszkańskiej i Wiślnej – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. – Jest mi niezmiernie miło, że inicjatywę wspierają też prezydenci innych wielkich miast w całej Polsce. Słowa podziękowania kieruję m.in. do panów Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia; Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa;  Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni oraz Bogdana Wenty, prezydenta Kielc. Dzięki ich zaangażowaniu wystawa mogła być pokazana w samorządowych instytucjach – dodaje Maciej Zdziarski.

Ekspozycja na Plantach cieszy się ogromną popularnością. Przez kilkanaście dni plansze zobaczyły tysiące mieszkańców, w tym znane postaci świata nauki, kultury, samorządowcy i inni wybitni krakowianie. Zaprosiliśmy część z nich do podzielenia się wrażeniami na temat wystawy. Ich wypowiedzi będziemy na bieżąco relacjonować na stronie internetowej.