Aktualności

Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie: cieszę się, że wystawa będzie eksponowana w wiosce zawodniczej

– Niezmiernie się cieszę, że wystawa na Plantach poprzedza największe sportowe wydarzenie w historii Polski, czyli Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Tym bardziej, że plansze „Maratonu solidarności” w wersji angielskiej będą eksponowane także podczas igrzysk – i to w samej wiosce zawodniczej! Zatem wszyscy sportowcy – a będzie ich ponad siedem tysięcy – będą mogli codziennie zapoznawać się z wystawą. A naprawdę jest co oglądać – mówi Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie.

fot. Andrzej Banas

– Wystawa ma ponadczasowy i symboliczny wymiar. Pokazuje w wymowny sposób, że sport łączy narody, jednoczy zawodników we wspólnych wartościach. Na planszach widzimy zarówno świadectwa pomocy, jak i przykłady głośnego sprzeciwu wobec obecności Rosji na międzynarodowych imprezach.

– Za niespełna miesiąc Polska będzie gospodarzem największego wydarzenia sportowego 2023 roku w Europie. Polacy będą mogli przed swoją publicznością pokazać się z jak najlepszej strony. Głęboko wierzę, że reprezentacja narodowego komitetu Ukrainy będzie mogła poczuć się u nas jak u siebie. Serdecznie zapraszam na Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 – już 21 czerwca na stadion krakowskiej Wisły. Rozpoczynamy uroczystą ceremonią rozpoczęcia, a następnie kilkanaście dni rywalizacji na najwyższym światowym poziomie – dodaje prezes.

Ekspozycja wystawy Instytutu Łukasiewicza „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” na krakowskich Plantach cieszy się ogromną popularnością. Przez kilkanaście dni plansze zobaczyły tysiące mieszkańców, w tym znane postaci świata nauki, kultury, sportu, samorządowcy i inni wybitni krakowianie. Zaprosiliśmy część z nich do podzielenia się wrażeniami na temat wystawy. Ich wypowiedzi będziemy relacjonować na stronie internetowej.