Aktualności

Polacy1920.pl – nowy projekt Instytutu Łukasiewicza na setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu? Czy codzienne troski i problemy zwykłych ludzi znacząco różniły się od tego, co przeżywamy dzisiaj? Polacy1920.pl to retro-blog, który udowodni, że – jak pisał Norwid – “Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Projekt będzie miał za zadanie zrekonstruowanie rzeczywistości Polaków w okresie od wiosny do jesieni 1920 r. Jeszcze ważniejszym celem będzie odkrywanie różnic i podobieństw w ludzkich zachowaniach, sposobach myślenia i działania – sto lat temu i dziś.

W 1920 r. ważyły się losy niepodległości Polski i choć wysiłek całego narodu koncentrował się na obronności, w tle toczyło się zwyczajne życie – społeczne, kulturalne oraz sportowe. Nawet w najtrudniejszych warunkach Polacy ocalali dla siebie okruchy normalności. Aby je zrekonstruować, sięgniemy po prasę sprzed stu lat, repertuary kin i teatrów, ogłoszenia drobne, rysunki satyryczne, afisze i druki ulotne. Czarno-białe zdjęcia poddamy koloryzacji, by codzienność Polaków sprzed stu lat stała nam się jeszcze bliższa.

Start bloga został zaplanowany na 15 czerwca 2020 r. Każdego dnia będziemy publikować notki nawiązujące do zdarzeń, zjawisk i sytuacji opisywanych przez polską prasę dokładnie sto lat wcześniej. Skorzystamy z bogatych zasobów polskich bibliotek cyfrowych, archiwów i muzeów, zachęcając jednocześnie czytelników do prowadzenia poszukiwań na własną rękę.

Projekt Polacy1920.pl jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.