Aktualności

„Piękno siatkówki”. Fotograficzna opowieść o siatkarskim świecie

Siatkarze Huberta Wagnera i legendarne Złotka Andrzeja Niemczyka, aktualni mistrzowie świata i młodzież, która dopiero rozpoczyna przygodę z piłką siatkową są bohaterami albumu „Piękno siatkówki”. Autor, Maciej Zdziarski – prezes Instytutu Łukasiewicza, przy pomocy kilkuset zdjęć opowiedział o różnych obliczach piłki siatkowej w Polsce, jej urodzie i paradoksach. – Szukałem takich zdjęć, które pokazują siatkarską ciągłość, różnorodność i urodę tego świata – mówił autor podczas premiery albumu.

Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, autor albumu

Za publikację, do której trafiło wiele zdjęć olimpijczyków, dziękował prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – To naprawdę piękna pozycja, która dotyczy gry cieszącej się największą popularnością i osiągającej wspaniałe rezultaty.

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Prezes PKOl podziękował autorowi oraz inicjatorowi wydania publikacji – członkowi prezydium PKOl Ryszardowi Czarneckiemu. – Ten album należał się wyjątkowej dyscyplinie, jaką jest siatkówka. Pokazuje zarówno nestorów, jak i tych, którzy dopiero zdobywają siatkarskie szlify – zauważył Ryszard Czarnecki.

Ryszard Czarnecki, członek prezydium PKOl, inicjator wydania publikacji

Narratorami opowieści o tytułowym pięknie siatkówki jest dwadzieścioro wybitnych siatkarzy i trenerów reprezentujących różne pokolenia. Dominika Leśniewicz, mistrzyni Europy z 2003 r., udział w sesji na potrzeby publikacji nazwała wielką przygodą. – Miałam tremę zdecydowanie większą niż na boisku, było to dla mnie wielkie przeżycie. Album jest fantastyczną opowieścią pisaną fotografią – podkreśliła. Jej koleżanka z kadry Andrzeja Niemczyka, podwójna mistrzyni Europy Małgorzata Glinka, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. – Zostały po nas historie, zdjęcia – ważne, by młode pokolenie mogło je zobaczyć.

Małgorzata Glinka, dwukrotna mistrzyni Europy

O pamięć na temat bohaterów polskiej siatkówki sprzed lat zaapelował także Edward Skorek – mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976) – drugi obok Tomasza Wójtowicza reprezentant drużyny Wagnera w albumie.

Edward Skorek. mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski (1976)

Obok portretów do książki trafiło wiele zdjęć z meczów reprezentacji i klubów, zgrupowań i treningów, zajęć w szkołach siatkarskich. Dla trenerów reprezentacji Polski – Jana Rysia, Wiktora Kreboka i Ireneusza Mazura – album stał się pretekstem do wielu wspomnień i rozważań, jak zmieniał się siatkarski świat w ostatnich dekadach. – Pamiętam czasy bardzo siermiężnej siatkówki i zazdroszczę dzisiejszym trenerom oraz zawodnikom tego, co wydarzyło się przez ostatnie 25 lat – mówił Wiktor Krebok, trener reprezentacji Polski w latach 1994–1996.

Ireneusz Mazur, Wiktor Krebok i Jan Ryś

Wśród gości na premierze albumu „Piękno siatkówki” byli zawodnicy Skry Bełchatów, w tym mistrzowie świata: Damian Schulz, Karol Kłos, Mateusz Bieniek i Grzegorz Łomacz. – Wielkie brawa dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tej pięknej opowieści o polskiej siatkówce. Jako aktywni zawodnicy mamy nadzieję, że dopiszemy jeszcze coś do tej historii – mówił Damian Schulz.

Mistrz świata Karol Kłos

W premierze albumu wzięło udział wielu działaczy olimpijskich i siatkarskich na czele z przedstawicielami władz PZPS i Polskiej Ligi Siatkówki: Arturem Popko – prezesem PLS i wiceprezesem PZPS, Andrzejem Lemkiem – wiceprezesem PZPS, Sławomirem Supą – członkiem zarządu PZPS, Janem Nowaczyńskim – sekretarzem komisji rewizyjnej PZPS oraz Januszem Uznańskim – Dyrektorem Generalnym PZPS. Nie zabrakło przedstawicieli regionalnych związków piłki siatkowej i prezesów czołowych klubów siatkarskich.

Wszystkie zdjęcia wybrane do albumu „Piękno siatkówki” oraz obszerniejsze fotoreportaże zrealizowane na jego potrzeby znajdują się na stronie www.pieknosiatkowki.pl. Album można zakupić na Allegro.