Aktualności

MARATON SOLIDARNOŚCI. ŻYWA WYSTAWA: niesiemy pomoc. Tak zostaliśmy wychowani

Zapewniliśmy ukraińskim pływakom możliwości treningowe. Na arenach sportowych zmagań chcieli pokazać, że ich ojczyzna walczy i nigdy się nie podda – mówi Sławomir Pliszka, prezes KS „Olimpia” Lublin.

Klub Sportowy „Olimpia” Lublin od początku agresji Rosji na Ukrainę zaangażował się w pomoc przyjmując młodych pływaków w szeregi swojego zespołu. Po kilku dniach w te działania włączyło się miasto Lublin.

– Młodzi ukraińscy zawodnicy emigrowali do różnych krajów Europy, ale chcieli trenować jak najbliżej domu, bo dzięki temu rodzice, którzy zostali w ojczyźnie, mogli ich odwiedzać – mówi Sławomir Pliszka, prezes KS „Olimpia” Lublin. – Kiedy tylko Rosja napadła na Ukrainę, mieszkańcy naszego miasta, w tym całe środowisko sportowe, gremialnie ruszyli z pomocą. My, Polacy, nie tylko sportowcy, wyznajemy zasadę: gość w dom, Bóg w dom. Tak zostaliśmy wychowani.

Miasto Lublin zajęło się koordynacją działań pomocowych. Ukraińskim sportowcom zapewniono nie tylko możliwość trenowania, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dostęp do edukacji. – Bardzo pomógł też UNICEF, przekazując za pośrednictwem władz Gminy Lublin środki finansowe na zakup sprzętu. Wcześniej sam zapewniłem im niezbędny ekwipunek, bo przecież nie mieli nic. Zostały zakupione stroje sportowe treningowe i startowe, sprzęt do trenowania, taki jak łapki, płetwy czy deski. Robimy to zupełnie bezinteresownie – słowo „dziękuję” jest wystarczającym wynagrodzeniem.

Więcej informacji o projekcie: www.sportdlaukrainy.pl