Aktualności

MARATON SOLIDARNOŚCI. ŻYWA WYSTAWA: nawiązała się między nami prawdziwa nić przyjaźni

– Sport opiera się na wartościach takich jak solidarność i empatia. Tego, co obserwowaliśmy po 24 lutego 2022 r., nie można nazwać inaczej niż wielkim obywatelskim zrywem – mówi prof. UMCS dr Tomasz Bielecki.

Po wybuchu wojny zaczęli do nas przychodzić ukraińscy sportowcy, którzy w tych trudnych okolicznościach szukali wytchnienia i możliwości trenowania – mówi prof. UMCS dr Tomasz Bielecki, który zapewnił zawodnikom ukraińskiej kadry judo osób niesłyszących schronienie i możliwość przygotowywania się na obiektach UMCS do XXIV Letnich Igrzysk Głuchych w Brazylii.

– Na przełomie marca i kwietnia zwrócono się do mnie z prośbą o pomoc w przygotowaniu obozu treningowego dla całej ukraińskiej kadry judo osób niesłyszących. Mieli dostęp do obiektów treningowych i odnowy biologicznej, słowem: wszystko to, czego potrzebują sportowcy przygotowujący się do zawodów – opowiada prof. UMCS dr Tomasz Bielecki.

– Szybko nawiązała się między nami prawdziwa nić przyjaźni. Na bieżąco dostawaliśmy od zawodników relacje z olimpiady. Ukraińska kadra zdobyła wiele medali – głównie złotych – w rywalizacji indywidualnej, wywalczyła też złoto drużynowo, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. A więc wygrali te igrzyska! Dla nas to także było duże przeżycie i czuliśmy dumę z sukcesów naszych przyjaciół. Sport to dziedzina życia opierająca się na wartościach takich jak solidarność i empatia, czyli umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. To niezwykle budujące, że w tej tragicznej sytuacji, pośród tak wielkiego zła, jakim jest wojna, wobec ogromu ludzkiego nieszczęścia, można dostrzec tak wiele ludzkich odruchów, otwartych serc i miłości do drugiego, potrzebującego, a przecież nieznanego człowieka. Mam nadzieję, że to dobro wszystko przezwycięży.

Więcej informacji o projekcie: www.sportdlaukrainy.pl