Aktualności

Wspomnienia zasłużonych biegaczy i ich przepis na sukces. Premiera książek „TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu” oraz „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”

Mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy, medaliści i ci, którym do podium zabrakło bardzo niewiele – bohaterami książki „TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu” jest szesnaścioro beneficjentów programu, reprezentantów Polski, którzy odnieśli sukcesy podczas ostatnich igrzysk w Tokio i Pekinie.

– Wiemy, że sukcesy naszych reprezentantów mają wielkie znaczenie dla całej wspólnoty narodowej. Dziękuję naszym olimpijczykom i paraolimpijczykom, że godnie reprezentują Polskę i rozsławiają ją na całym świecie. Jestem wdzięczny twórcom publikacji za to, że zechcieli zebrać i przedstawić nam te pasjonujące historie – napisał we wstępie do książki Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Podczas premiery MSiT reprezentowali Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Dariusz Buza oraz Marta Szulińska, zastępca Dyrektora Departamentu, który od lat wspiera inicjatywy Instytutu Łukasiewicza służące edukacji patriotycznej poprzez sport.

Rangę działań Fundacji podkreślił obecny na spotkaniu Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – Chciałbym podziękować Instytutowi Łukasiewicza za obie inicjatywy. Książki przybliżają ludzi sportu, ich rolę w historii i budowaniu dumy narodowej – podkreślił.

Od lewej: Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego dr Urszula Włodarczyk, Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Dariusz Buza i Marta Szulińska, zastępca Dyrektora Departamentu

– Sport jest całym moim życiem ­– trenuję od 28 lat. Dzięki bieganiu zwiedziłam świat, poznałam smak wygranej, ale też porażki. Sport pozwala mi ciągle się rozwijać, realizować swoje cele i marzenia – mówiła podczas spotkania promującego książki w Centrum Olimpijskim Barbara Bieganowska-Zając – biegaczka, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, stypendystka programu Team100.

Program ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych sportowców – poprzez stypendia, które pozwalają im łączyć sport z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Publikacja Instytutu Łukasiewicza zawiera 16 historii beneficjentów programu Team100. Kolejnym z nich jest Kajetan Duszyński. – Do dzisiaj tak naprawdę nie mogę uwierzyć w to, że zdobyłem olimpijskie złoto, wciąż się przyzwyczajam do swojego sukcesu. Nie spodziewałem się go, ale już zdążyłem się zaadaptować do nowej sytuacji: niedawno jeździłem tramwajem na politechnikę, a chwilę później udzielam wywiadów mediom – mówił mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio (2020).

Kajetan Duszyński

Podczas spotkania w Centrum Olimpijskim zaprezentowano także książkę „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”. Publikacja to opowieść o najwybitniejszych biegaczach w historii Polski. Książka opowiada o wielkich sportowych osobowościach na tle losów całego narodu: od zmagań o niepodległość i rozkwit kultury fizycznej w Drugiej Rzeczypospolitej, przez tragedię II wojny światowej i ciemny okres komunizmu – rozświetlany sukcesami wybitnych zawodników, po ostatnie dekady wypełnione radością z osiągnięć polskiej lekkoatletyki. Jest to barwna opowieść o ludziach i czasach, w których przyszło im walczyć o sportowe laury – o biało-czerwonej sztafecie, która nie ma końca!

– Dziękuję wydawcy książki – Fundacji Instytut Łukasiewicza – za pasjonującą opowieść o wybitnych ludziach i czasach, w których przyszło im żyć. To cenna lekcja historii i dowód na to, jak wielką rolę odgrywają sportowcy w życiu narodu. Ministerstwo Sportu i Turystyki z przyjemnością wspiera takie inicjatywy – tym bardziej że wybitni sportowcy swoją postawą motywują każdego z nas do tego, by pokochać aktywność fizyczną – napisał we wstępie do książki Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk

– Wspomnienia i życiorysy przedwojennych sportowców są dla mnie pasjonujące. Poznałam w 1964 r. Stanisławę Walasiewiczównę, genialną biegaczkę. To było ogromne przeżycie – wspominała, nawiązując do sztafety pokoleń, Teresa Sukniewicz-Kleiber – olimpijka z Meksyku (1968), brązowa medalistka mistrzostw Europy. Podczas spotkania podkreślała, jak wiele zawdzięcza sportowi. ­– W ponurych czasach komunizmu zwiedzaliśmy cały świat, mogliśmy kupować zagranicą ubrania, których w Polsce nie było. Jeździliśmy na obozy do Włoch – tam na drzewach rosły pomarańcze! Dla nas to było wtedy coś nieprawdopodobnego. Sport daje niezwykle dużo – to szkoła życia, charakteru – tłumaczyła biegaczka.

Teresa Sukniewicz-Kleiber

– Ubolewam, że historia sportu nie istnieje w ośrodkach akademickich. Dlatego cudowne jest to, co robi Instytut Łukasiewicza. Promowanie i popularyzowanie dziejów sportu ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń i pamięci historycznej – zauważył dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu i konsultant merytoryczny publikacji.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Broni Władysława Andersa w Warszawie.

Bezpłatne egzemplarze obu książek trafiły do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym – przede wszystkim Szkół Mistrzostwa Sportowego  – oraz klubów sportowych w całej Polsce. Publikacje są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zdjęcia: Paweł Konarzewski