Aktualności

“Obserwowanie ptaków to ciągła nauka”. Maciej Zdziarski gościem TVP3

– Z ptakami warto się zaprzyjaźnić właśnie teraz, zimą. Można je dokarmiać, obserwować – gorąco do tego zachęcam, bo nawet spotkanie z najbardziej pospolitymi ptakami okazuje się fascynujące – mówił Maciej Zdziarski w programie “Warszawski dzień” w TVP3 Warszawa.

Autor książki “Na skrzydłach” wspominał początek swojej przygody z birdwatchingiem, który przypadł na czas po izolacji spowodowanej pandemią. – Po kilku tygodniach przymusowego zamknięcia pomyślałem, że trzeba coś zmienić, wyjść z domu, rozejrzeć się wokół. Dziś wiem, że obserwowanie ptaków to ciągła nauka, ale i mnóstwo zabawy. Przede wszystkim zaś – ogromna przyjemność obcowania z przyrodą.

Do najbardziej niezwykłych ptasich przygód Maciej Zdziarski zalicza spotkanie z bielikami nad Zalewem Szczecińskim. – Można było obserwować je z łodzi. Wabione rybami, przylatywały bardzo blisko i natychmiast uciekały ze zdobyczą. To była wspaniała, niezapomniana przygoda.

W TVP3 Warszawa autor “Na skrzydłach” opowiadał o bohaterach swojej książki, ludziach reprezentujących rozmaite zawody, w różnym wieku, a także o dr. Andrzeju Kruszewiczu, wielkiemu propagatorowi wiedzy o ptakach, którego nazywa “papieżem polskiej ornitologii”. Cała rozmowę można obejrzeć na stronach TVP3 Warszawa.