Aktualności

Obserwowanie ptaków naprawdę zmienia życie – Maciej Zdziarski o nowej książce w RDC

Gościem ostatniej audycji „Animalista” w RDC (do odsłuchania TUTAJ) był Maciej Zdziarski. Rozmowa, prowadzona przez Łukasza Bożyckiego – naukowca i popularyzatora przyrody, dotyczyła książki „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia”.

Odpowiadając na pytanie, jakie były początki jego ptasiarskiej pasji, Maciej Zdziarski wspomniał czas pandemii. – Wszystko zaczęło się od bardzo skromnego kroku, gdy po lockdownie można było w końcu wyjść z domu. Pomyślałem wtedy, że to jest druga szansa, którą trzeba wykorzystać, by być bliżej świata przyrody.

Autor książki podkreślał w wywiadzie, że tak samo jak ptaki, interesują go ludzie, którzy zajmują się na co dzień obserwacją ptasiego świata. „Na skrzydłach” to zbiór wywiadów z miłośnikami awifauny. – Szukałem bardzo zróżnicowanych bohaterów, którzy w większości nie zajmują się zawodowo światem ptaków. To jest coś, co towarzyszy im albo od dzieciństwa, równolegle do zawodowych karier, albo ptasiarstwo pojawiło się w ich życiu stosunkowo niedawno, kiedy byli już ukształtowanymi ludźmi, bardzo często z sukcesami zawodowymi. Jest wśród moich rozmówców i właściciel sieci hurtowni win, i współwłaściciel firmy consultingowej, emerytowana lekarka, nauczyciel wychowania fizycznego.

Maciej Zdziarski przyznał, że chciałby, by jego książka okazała się dla niektórych czytelników motywacją do zrobienia pierwszego kroku na drodze lepszego poznania awifauny. Inspirację mogą stanowić historie bohaterów. Jak sami mówią, rozmowa z autorem „Na skrzydłach” o ptasiarstwie stała się „szansą na to by opowiedzieć własną historię samemu sobie i ludziom wokół” oraz „podzielić się wspólną dla wszystkich bohaterów refleksją, że obserwowanie ptaków naprawdę zmienia życie, uwrażliwia na piękno, wzbudza poczucie większej harmonii”. – Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak uczynić swoje życie lepszym, to czytając tę książkę, ma szansę znaleźć odpowiedź – mówił Maciej Zdziarski.