Aktualności

Maciej Zdziarski o ptakach i ptasiarzach w radiowej Jedynce

– Kiedy wkroczyłem w ptasi świat, bardzo niewiele o nim wiedziałem. Postanowiłem zainteresować się ludźmi, którzy znają ten świat lepiej ode mnie – mówił autor „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” w programie „Cztery Pory Roku”. Tematem porannej audycji w Jedynce (do wysłuchania TUTAJ) były ptaki i ich dokarmianie zimą.

Zdaniem Macieja Zdziarskiego przygodę z ptasiarstwem można rozpocząć właśnie od dokarmiania. – Najpierw do karmnika przylecą sikory, ale może pojawić się też grubodziób, piękny, niewielki ptak z okazałym dziobem. Zima to bardzo dobry czas na obserwowanie ptaków, zaryzykowałbym nawet tezę, że najlepszy. Na śniegu nawet najbardziej skromne bogatki czy modraszki prezentują się niezwykle okazale. Zachęcam, by zaczynać właśnie od zachwytu pospolitymi ptakami, np. pięknie wybarwionym trznadlem. Kiedy gil lub jemiołuszka pojawi się na śniegu, to prawdziwa poezja!

Autor „Na skrzydłach” wspominał bohaterów książki, którzy są swego rodzaju ambasadorami ptaków w swoich społecznościach lokalnych – m.in. Daniela Urbaniaka, pasjonata sów z Nowego Targu oraz Janinę Woszczyńską, emerytowaną lekarkę z Trójmiasta zaangażowaną w Akcję Bałtycką. – Moja książka nie opowiada tak naprawdę o ptakach. Jest opowieścią o człowieku i o tym, że w relacji z ptakiem staje się on kimś innym. Może znaleźć dla siebie odskocznię, radość – przekonywał Maciej Zdziarski.

Audycja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem słuchaczy radiowej Jedynki, którzy na profilu stacji na FB dzielili się m.in. swoimi doświadczeniami z obserwowaniem ptaków.