Aktualności

Instytut Łukasiewicza: od dekady promujemy aktywność fizyczną osób starszych

Dziesiątki zrealizowanych projektów, kilka milionów rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych, setki tysięcy odbiorców w uniwersytetach trzeciego wieku i klubach seniora w całej Polsce – tak w skrócie można opisać działalność Fundacji Instytut Łukasiewicza na rzecz upowszechniania aktywności ruchowej wśród osób starszych. Nasz sposób na dotarcie z ważnymi treściami edukacyjnymi do seniorów to ciekawe, inspirujące opowieści, wywiady ze sportowymi idolami sprzed lat i rozmowy z aktywnymi seniorami, którzy dają dobry przykład i pokazują, że na aktywność nigdy nie jest za późno! Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu autorstwa Marcina Łobaczewskiego.

Odwiedziliśmy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie, by zapytać, jaką rolę odgrywa w ich życiu ruch, i co lub kto najbardziej motywuje do tego, by pozostać aktywnym.

Aktywność to radość

Małgorzata Nowakowska, 73 l.: Chciałabym spędzić dużo czasu na rowerze – tak jak to robią zagranicą emeryci, którzy jeżdżą razem w dużych grupach. Marzy mi się wycieczka rowerowa po krainie wielkich jezior. Kiedyś żeglowałam, a teraz chciałabym odwiedzić dawne miejsca na rowerze.
Alicja Trusz, 63 l.: Bardzo lubię tańczyć, bo taniec to panaceum na wszystko. Dobrze wpływa na zdrowie, uśmiech i pozytywną energię. Jest to taki ruch, który może wykonywać każdy niezależnie od wieku. Sprawia mi wielką radość i przyjemność, niezależnie od poczucia rytmu.
Barbara Cichocka, 71 l.: Zawsze lubiłam tańczyć, ale regularnie zaczęłam to robić dopiero na UTW. Zapisałam się na zajęcia i należałam do zespołu tanecznego UTW. Mieliśmy nawet swój występ w sali Polskiego Radia. Taniec to dla mnie wielka radość.

Sportowi idole z młodości motywują także dziś

Adam Matuszewski, 73 l.: Kibicowałem Januszowi Peciakowi bardzo mocno, bo chodziliśmy do jednej szkoły mistrzostwa sportowego „D.W LOT”. Często widziałem go na szkolnym basenie. Próbowałem wtedy swoich sił w lekkiej atletyce, a Janusz był świetnym pływakiem.
Ewa Skorowska, 60 l.: Obserwowałam karierę Jacka Wszoły, bo to były moje czasy. Bardzo się emocjonowałam, gdy zdobywał srebrny medal na olimpiadzie w Moskwie. To interesujący człowiek i jedna z najbardziej ciekawych karier sportowych w Polsce.
Krystyna Szulc, 65 l.: Od dawna dużo jeżdżę na rowerze i lubię ten sport. Maja Włoszczowska jest moją inspiracją, a jej sukcesy spowodowały, że zaczęłam jeździć jeszcze więcej.
Elżbieta Olszewska, 77 l.: Warto naśladować Helenę Norowicz, która w wieku 90 lat jest sławną modelką, i dążyć do takiej sprawności fizycznej, jaką może się pochwalić pani Helena. Pokazuje nam, że wiek nie ma znaczenia.
Małgorzata Rzeczycka, 63 l.: Kiedyś zajmowałam się strzelectwem, bardzo to lubiłam i miałam dobre wyniki. Byłam nawet w reprezentacji szkoły. Strzelałam z długiej broni tak jak Renata Mauer-Różańska. Oglądałam jej wyczyny tylko w telewizji, ale zawody były rzadko transmitowane, więc miałam niedosyt emocji.

Budzimy sportową pasję

W cyklu „Seniorze, trzymaj formę” (2015–2019) i „Gdy milkną oklaski” (2020–2022) do rozmowy zaprosiliśmy niemal stu polskich mistrzów sprzed lat. Choć dziś są na emeryturze, sport nadal pozostaje dla nich ważny, a miłością do niego chcą zarażać swoich rówieśników. Od dekady co roku dostarczamy do kilkuset uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora bezpłatne gazety promujące aktywność fizyczną. Publikujemy wywiady z ekspertami oraz sylwetki aktywnych seniorów, którzy pokazują, jak zmienić tryb życia na zdrowszy i odnaleźć w sobie pasję do sportu. Odwiedzamy UTW i kluby seniora w całej Polsce, podpatrując, jak idea aktywnej starości jest realizowana w praktyce. Pod koniec 2022 mieliśmy zaszczyt gościć na zajęciach UTW działającego przy warszawskiej AWF. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu zrealizowanego przez Marcina Łobaczewskiego.