Aktualności

Co robią mistrzowie, gdy milkną oklaski? Nowa książka Macieja Zdziarskiego o wybitnych sportowcach

Zawodnicy i trenerzy, którzy tworzyli historię polskiego sportu po drugiej wojnie światowej, dziś dzielą się wspomnieniami z czasów kariery i podpowiadają rówieśnikom, jak utrzymać formę, dbając o swoje zdrowie i samopoczucie. Piłkarze, siatkarze, kolarze, lekkoatleci i przedstawiciele innych dyscyplin są bohaterami nowej publikacji Macieja Zdziarskiego „Gdy milkną oklaski. Życie na sportowej emeryturze – wywiady z mistrzami”.

Do książki trafiły m.in. rozmowy ze złotymi medalistami olimpijskimi: bokserem Marianem Kasprzykiem, siatkarzem Tomaszem Wójtowiczem i pięcioboistą Januszem Peciakiem. Mistrz olimpijski z Montrealu (1976), który w tym roku skończył 71 lat, opowiada o swoich sportowych początkach i karierze, w której nie brakowało sukcesów, ale i trudnych chwil. – Bycie najlepszym to nie tylko kwestia talentu, ale też umiejętność zorganizowania życia tak, by na najwyższym poziomie sportowym zaprezentować się lepiej nawet od tych, którzy mają większy talent – mówi Peciak, który w roli zawodnika, trenera i działacza był łącznie na 12 igrzyskach olimpijskich. Dziś pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i jest odpowiedzialny za przygotowania polskiej drużyny do igrzysk olimpijskich w Tokio.

W książce nie zabrakło rozmów z wybitnymi trenerami piłki nożnej, w przeszłości także zawodnikami: Jackiem Gmochem, Henrykiem Kasperczakiem i Andrzejem Strejlauem, a także wywiadów z kolarzami czy lekkoatletami. – Zaprosiliśmy polskich mistrzów, by teraz, gdy są już na sportowej emeryturze, opowiedzieli swoim rówieśnikom o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna – mówi Maciej Zdziarski, autor publikacji. – Większość bohaterów, choć dawno skończyła 60 lat, nadal jest aktywna i namawia do tego innych. 

Tadeusz Mytnik – kolarz, wicemistrz olimpijski z Montrealu, dwukrotny złoty i brązowy medalista mistrzostw świata w jeździe drużynowej, od lat bierze udział w imprezach promujących jazdę na rowerze. – Dzięki takim przedsięwzięciom inni mogą zobaczyć, że są tacy ludzie jak my, którzy nie siedzą w bamboszach, tylko są aktywni. Wciągnąłem w sport naprawdę wiele osób. Mam gros lekarzy, którzy kiedyś się mną opiekowali jako sportowcem, a dziś sami jeżdżą na rowerach. Takie historie utwierdzają mnie w tym, że można dać impuls do zmiany.

Bezpłatne egzemplarze albumu „Gdy milkną oklaski..” właśnie trafiły do 400 uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora w całej Polsce. Książka wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Publikacja ukazała się pod honorowym patronatem i ze słowem wstępnym Ryszarda Czarneckiego, Członka Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. Partnerami wydania są Poczta Polska i Krajowa Spółka Cukrowa.

Film promujący publikację można obejrzeć tutaj:
https://youtu.be/XvwyQgcsPV4