Aktualności

Chorzów: Wystawa „Maraton solidarności” narzędziem integracji

Na przełomie maja i czerwca wystawa „Maraton Solidarności” będzie eksponowana w Chorzowie w tamtejszej Szkole Mistrzostwa Sportowego. – Kolejna propozycja współpracy z Instytutem Łukasiewicza bardzo mnie ucieszyła – podkreśla Katarzyna Lisek, nauczycielka historii. – Wystawa prezentująca braterstwo i pomoc, jaką ukraińscy sportowcy otrzymują od Polaków świetnie wpisuje się w misję naszej szkoły. Wśród uczniów są młodzi sportowcy: piłkarze, biatloniści, tenisiści. Od początku rosyjskiej agresji młodzież angażuje się w pomoc, m.in. uczestnicząc w zbiórkach artykułów (na Ukrainę pojechały dwa transporty). Najważniejsze jest chyba jednak to, że uczą się u nas młodzi sportowcy z Ukrainy i Białorusi, którzy uciekli przed wojną i reżimem. Myślę, że treści plansz „Maraton solidarności” spotkają się z dużym zainteresowaniem i pobudzą do refleksji, integracji, ale też będą napędzać do działania i pomocy – mówi Katarzyna Lisek.

Wystawa jest kolejnym przedsięwzięciem Instytutu Łukasiewicza adresowanym do młodzieży, w którym uczestniczy chorzowska szkoła.– Nasza współpraca rozpoczęła się w 2018 roku, gdy zgłosiliśmy uczestnictwo w konkursie „Sportowcy i Patrioci”. Uczennica zajęła II miejsce i mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Panem Prezydentem RP w Pałacu Prezydenckim podczas gali rozdania nagród. Być wśród wyróżnionych to niesamowity zaszczyt – mówi nauczycielka.

W szkole prezentowana była również wystawa IŁ „Panteon sportu”.  – Była eksponowana w holu, przez co zmieniłam miejsce prowadzonych lekcji, by mówić na tle plansz. Niesamowite życiorysy polskich sportowców, opowiedziane na tle historycznych wydarzeń, bardzo zaciekawiły uczniów. Wykazywali duże zainteresowanie i chcieli poznać wszystkie historie.

Placówka otrzymywała od fundacji także książki „Sportowcy dla Niepodległej” i gazety „Polska sztafeta”. – Wydawnictwa są niezwykle ciekawe, prezentują treści w przystępny sposób, z bogatą warstwą ilustracyjną. Materiały Instytutu Łukasiewicza stały się dla mnie inspiracją, by zorganizować Święto Niepodległości z przewodnim hasłem: Sportowcy dla Niepodległej.