Aktualności

„80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu” – książka do pobrania

Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury wydały jubileuszową publikację, która ukazuje się w 80. urodziny Leszka Długosza – poety, pieśniarza, wieloletniego artysty Piwnicy pod Baranami. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wydanie książki wsparł PKN ORLEN S.A. – Mecenas Kultury. Słowo wstępne do czytelników publikacji skierował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Chcieliśmy wraz ze współautorką, Aleksandrą Wójcik, stworzyć patchworkowy portret artysty, utkany z rozmów z ludźmi, którzy spotkali Długosza na swojej drodze i dla których okazał się ważny, a także z archiwalnych zdjęć i publikacji – napisał we wstępie do książki Maciej Zdziarski. – Jestem wdzięczny premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że zechciał porozmawiać ze mną o roli artysty w życiu publicznym oraz podzielić się osobistymi anegdotami związanymi z jubilatem. Profesorowi Andrzejowi Nowakowi dziękuję za zaprezentowanie Leszka Długosza w kontekście wartości, w obronie których zawsze występuje. Adrien Le Bihan i Wojciech Wencel, koledzy po piórze, spotkali Leszka na różnych etapach jego życia, ale każdy z nich potrafił z tej przyjaźni wiele zaczerpnąć. Waldemar Smaszcz wzruszająco opowiada o braterstwie dusz i sile, która płynie z utworów jubilata. Jolanta i Leszek Sosnowscy opowiedzieli o Leszku-autorze z perspektywy wydawców (ale i fanów!), a mistrzowie obrazu – Adam Bujak i Janusz Kapusta – o tym, jak współpracuje się z piewcą słowa.

W książce zamieszczono wiele archiwalnych zdjęć, a także okolicznościowe rysunki, które w prezencie dla Leszka Długosza przygotował Janusz Kapusta. Album trafił już do jubilata, otrzymają go także wszyscy uczestnicy jego koncertu jubileuszowego, który odbędzie się 22 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Książkę można pobrać TUTAJ