Aktualności

Jubileusz 80-lecia Leszka Długosza

Legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, autor kilkunastu tomików poezji i dziesięciu płyt z muzyką, publicysta i felietonista, Leszek Długosz obchodzi 80. urodziny! Z tej okazji Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury organizują koncert i wydają jubileuszową publikację. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego i wydanie książki wsparł PKN ORLEN S.A.

Widowisko artystyczne poświęcone twórczości jubilata zostanie zrealizowane 22 czerwca 2021 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na scenie – obok jubilata – wystąpią artyści, którzy wykonają utwory z jego repertuaru: Krystyna Tkacz, Basia Stępniak-Wilk, aktor Teatru Narodowego Marcin Przybylski oraz piosenkarka młodego pokolenia Joanna Płonka. Kierownictwo muzyczne koncertu objął Konrad Mastyło. Gościnnie, z solo skrzypcowym, pojawi się Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza zinterpretują wybitni aktorzy: Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z obostrzeń sanitarnych koncertu będzie mogło wysłuchać na żywo tylko niewielkie grono gości zgromadzonych w teatrze. Przebieg jubileuszu zarejestruje i odtworzy na antenie Radio Kraków. Planowana jest także rejestracja i emisja w telewizji publicznej, co pozwoli zapoznać się z koncertem szerokiej publiczności.

Uroczystości będzie towarzyszyło wydanie publikacji poświęconej Leszkowi Długoszowi, z przedmową wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego. – Leszka Długosza bez cienia przesady określić można mianem człowieka renesansu, Artystą wszechstronnym, o niezwykle bogatym dorobku – napisał wicepremier. – Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość, subtelna emocjonalność i poetycka zaduma. Potrafi z właściwą sobie czułością oraz szacunkiem, a jednocześnie prosto i powściągliwie opowiadać o życiu i ludziach. Sposób komentowania świata przez Leszka Długosza niezmiennie fascynuje i skłania do refleksji, co świadczy o ponadczasowości jego dzieł.

Leszek Długosz należy do elitarnego i nader uprzywilejowanego grona ludzi obdarzonych niezwykłymi talentami, które od lat pomnaża i którymi się z nami szczodrze i niestrudzenie dzieli podczas koncertów, w swoich książkach, publikacjach, audycjach. Jest Mistrzem Mowy Polskiej, mistrzem dźwięków, mistrzem narracji i interpretacji – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Autorzy książki „80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu” – Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski – odtworzyli drogę życiową jubilata przy pomocy archiwalnych zdjęć, wywiadów i publikacji prasowych, a także rozmów z ludźmi, którzy spotkali Długosza na swojej drodze. Do książki trafiły m.in. wywiady z premierem Jarosławem Kaczyńskim, historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, fotografikiem Adamem Bujakiem i poetą Wojciechem Wenclem.

To wielka radość przyjaźnić się z Leszkiem Długoszem – dobrym i mądrym człowiekiem, czcicielem piękna w norwidowskim sensie – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. – Jestem dumny, że mogłem wystąpić jako inicjator i współorganizator jubileuszu jego 80-lecia.