Aktualności

Zawoja: Treści wystawy wpływają na wrażliwość młodych ludzi

Plansze „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” zostały zaprezentowane w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Zawoi.

– Wystawa przekazana przez Fundację Instytut Łukasiewicza jest nam szczególnie bliska, gdyż w naszej placówce kształcą się m.in. uczniowie z Ukrainy, w sumie 20 osób – mówi Beata Gloger, dyrektor szkoły. – Udział  w  projekcie realizowanym przez Instytut to uhonorowanie wkładu polskiego środowiska sportowego w pomoc Ukraińcom. To również wyjątkowe świadectwo naszego zaangażowania w pomoc walczącym, ukazujące siłę braterstwa w świecie sportu, potęgę fair play, a więc wartości tak ważnych dla naszej szkoły i uczniów, którzy sami są sportowcami. 

Wystawa ma symboliczny wymiar – przypomina o tym, że tuż za naszą wschodnią  granicą toczy się bezwzględna wojna. Plansze pokazują przykłady niezgody na wszelkie przejawy zła, pomagają zrozumieć problemy, z jakimi muszą się mierzyć nasi ukraińscy uczniowie. Treści wystawy wzmacniają relacje koleżeńskie, wpływają na wrażliwość młodych ludzi.

Szkoła w Zawoi wielokrotnie otrzymywała materiały Instytut Łukasiewicza. – Dzięki Fundacji, z którą współpracujemy od początku powstania naszej szkoły, uczniowie mają okazję zetknąć się z publikacjami promującymi wielkie tradycje polskiego sportu oraz olimpijskie historie z Tokio i Pekinu – podkreśla Beata Gloger. ­– Ufamy, że nasze wspólne oddziaływanie przyczyni się do wzmocnienia moralnej postawy młodego pokolenia.