Aktualności

„Sport łączy ludzi”. Wernisaż wystawy „Panteon Sportu” w Sejmie RP

– Sport niesie ze sobą najpiękniejsze wartości. Ta wystawa inspiruje do przekraczania siebie, swoich możliwości. Pokazuje, że wytrwałą pracą i wysiłkiem, dzięki własnemu uporowi, można osiągać wielkie sukcesy – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, podczas otwarcia nowej wystawy przygotowanej przez Instytut Łukasiewicza.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki

Z tysięcy kart chwały polskiego sportu na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt wspomnień, które ukazują piękno sportu w jego różnych odsłonach. Pierwsze olimpijskie złoto zdobyte dla Polski, zwycięstwa Ireny Szewińskiej, gest Kozakiewicza, hokejowa walka Dawida z Goliatem w katowickim Spodku w 1976 r., złoto zdobyte przez drużynę Wagnera – w kalendarium polskiego sportu jest wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii, urastając często do rangi symbolu.

– Z dumą opowiadamy historie polskich sportowców, bo byli nie tylko wspaniałymi zawodnikami, ale też ludźmi, którzy zasłużyli się Polsce. Takie postaci jak Halina Konopacka, Janusz Kusociński czy Irena Szewińska są zakodowane w narodowej pamięci. Wspólnie jesteśmy depozytariuszami wartości, które reprezentowali wybitni reprezentanci. Sport nas łączy – podkreślał Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza

W wernisażu wzięło udział kilkudziesięcioro posłów z różnych klubów parlamentarnych. Obecni byli m.in.: wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki – Małgorzata Niemczyk (KO), Marek Matuszewski (PiS) i Tadeusz Tomaszewski (Lewica), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, posłowie PiS – Barbara Dziuk, Marta Kubiak, Urszula Rusecka, Przemysław Drabek, Aleksander Mrówczyński i Kazimierz Smoliński, posłowie KO – Agnieszka Hanajczyk, Jagna Marczułajtis-Walczak, Grzegorz Napieralski, Paweł Papke i Paweł Poncyljusz, wiceprzewodnicząca klubu Lewica Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, posłowie Lewicy – Monika Falej, Wiesław Szczepański i przewodniczący podkomisji stałej do spraw sportu dzieci i młodzieży Bogusław Wontor, poseł Koalicji Polskiej–PSL Ireneusz Raś, poseł koła parlamentarnego Polska 2050 Tomasz Zimoch oraz poseł Paweł Szramka.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wpisywali się do księgi pamiątkowej.

Serdeczne gratulacje dla organizatorów wystawy (…). Na stadionie w Moskwie w 1980 r. widziałem zwycięstwo i gest Władysława Kozakiewicza.

Tadeusz Tomaszewski

Z gratulacjami za organizację wystawy „Panteon sportu” w Sejmie RP przypominającej najważniejsze postaci i wydarzenia w historii polskiego sportu.

Szymon Szynkowski vel Sęk

Serdecznie gratuluję wspaniałej inicjatywy pokazującej osiągnięcia polskiego sportu.

Adam Andruszkiewicz

Dziękuję za wyróżnienie i podkreślenie sukcesów zarówno mojej mamy Barbary Niemczyk – olimpijki z Meksyku – oraz mojego, zdobytego z drużyną Złotek dokładnie 19 lat temu, 28 września, do którego doprowadził wybitny trener, mój tata, Andrzej Niemczyk.

Małgorzata Niemczyk

Serdeczne podziękowania dla Instytutu Łukasiewicza za organizację niezwykle interesującej wystawy, która (…) daje nam wiarę, że dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy, pomimo przeciwności losu, można osiągać wielkie cele.

Anna Krupka

To bardzo ważne, aby historyczne osiągnięcia sportowe były zapamiętane i pokazywane kolejnym pokoleniom, bo mogą służyć jako wzór do naśladowania.

Jagna Marczułajtis-Walczak

Dziękuję za promocję sportu oraz ludzi z pasją.

Barbara Dziuk

Ze wzruszeniem raz jeszcze przeżywałem emocje związane z wydarzeniami sportowymi tak nam wszystkim bliskimi. Dziękuję za inicjatywę i gratuluję tak pięknego pomysłu.

Ireneusz Raś

Z ogromnym wzruszeniem patrzę na zdjęcia wielkich sportowców, których znałam, bądź znam osobiście.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska

Wspaniała wystawa, która pokazuje sztafetę polskich sportowców. Już dziś czekam na kolejne wystawy Instytutu.

Paweł Poncyljusz

16 tablic – 16 wielkich odsłon polskiego sportu. Brawo! Może idee, zasady sportu przemkną do sejmowych sal….

Tomasz Zimoch

Gratuluję bardzo udanej inicjatywy, która cieszy się dużym uznaniem wśród parlamentarzystów. Cieszy również fakt, że wystawa jest zorganizowana przez Instytut Łukasiewicza z Krakowa. Jako poseł z okręgu krakowskiego, a zarazem sekretarz stanu w MSiT, jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Jacek Osuch

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym jest Totalizator Sportowy.

Niebawem wystawa zostanie zaprezentowana w Centrum Olimpijskim. Następnie trafi do gmachu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest prezentowana równolegle także w wielu miejscach w całej Polsce: w szkołach sportowych w Krakowie, Bytomiu, Chorzowie, w Centrum Historii Sportu w Lublinie, w Aquaparku w Polkowicach. Będzie także m.in. w Rzeszowie, Sanoku, Ostrołęce.