Aktualności

„Należy Pan do tych, których niesie Polska”. W Warszawie odbył się koncert jubileuszowy Leszka Długosza

Koncert jubileuszowy Leszka Długosza w Teatrze Polskim w Warszawie

To był niezapomniany wieczór z muzyką i poezją Leszka Długosza! W Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie odbył się koncert jubileuszowy z okazji urodzin artysty. – Na razie jestem bardzo początkującym osiemdziesięciolatkiem! – mówił jubilat do zgromadzonej publiczności, na czele z gośćmi honorowymi: Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Premierem Jarosławem Kaczyńskim, Wicepremierem prof. Piotrem Glińskim – Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałkiem Sejmu RP prof. Ryszardem Terleckim i Wicemarszałkiem Senatu Markiem Pękiem.

Goście honorowi na koncercie jubileuszowym Leszka Długosza w Teatrze Polskim w Warszawie

Koncert zorganizowały Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego wsparł PKN ORLEN S.A. – Mecenas Kultury.

Koncert jubileuszowy Leszka Długosza w Teatrze Polskim w Warszawie

Wieczór rozpoczął się od krótkiego filmu zrealizowanego przez TVP3 Kraków, pokazującego jubilata w jego krakowskim krajobrazie – na Plantach. Piosenkom śpiewanym przez Leszka Długosza towarzyszyła wyjątkowa oprawa: na ekranie wyświetlono zdjęcia rodziny, przyjaciół oraz ważnych dla niego postaci polskiej kultury, fragmenty archiwalnych nagrań i animacje doskonale oddające atmosferę Piwnicy pod Baranami.

Koncert jubileuszowy Leszka Długosza w Teatrze Polskim w Warszawie

Na scenie wystąpili także artyści, którzy wykonali utwory z repertuaru jubilata. Występy Krystyny Tkacz, Basi Stępniak-Wilk, Joanny Płonki i aktora Teatru Narodowego Marcina Przybylskiego spotkały się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Zaproszonym artystom akompaniował zespół pod kierownictwem Konrada Mastyły. Z solo skrzypcowym wystąpił Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza zinterpretowali wybitni aktorzy: Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.

Artyści występujący w koncercie jubileuszowym Leszka Długosza

Po części artystycznej Leszek Długosz odebrał na scenie życzenia. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do faktu, że przez jakiś czas sąsiadował z jubilatem, gdyż siedziba jego biura poselskiego znajdowała się przy Brackiej. – Poznałem naszego jubilata już wcześniej i nabrałem do niego ogromnego szacunku, bo BYŁ wtedy, gdy nie było to modne i wygodne, kiedy się to nie opłacało, nie widziano tego dobrze. Nigdy nie zapomnę widoku tej pary idącej za rękę lub pod rękę w najtrudniejszych dla nas chwilach. Bardzo dziękuję za to, Panie Leszku, z całego serca. Dziękuję, że należał Pan i należy do tych, których niesie Polska.

Prezydent RP Andrzej Duda i Leszek Długosz na scenie Teatru Polskiego

To był koncert nostalgiczny, wzruszający, sentymentalny, wspaniały – powiedział po uroczystości premier Jarosław Kaczyński. – Jestem niesłuchanie uradowany, że tutaj byłem. Można powiedzieć, że zobaczyłem Leszka Długosza z innej strony, z której dotąd go nie znałem.

Premier Jarosław Kaczyński

Goście podkreślali ogromny wkład jubilata w polską muzykę i literaturę. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nazwał artystę „nauczycielem poezji”. – Życzenie ministra kultury jest proste: chcielibyśmy sklonować Leszka Długosza! W jak największej liczbie egzemplarzy – stwierdził Wicepremier Piotr Gliński. – Przeżyliśmy wspaniały wieczór, którego dawno w Warszawie nie mieliśmy.

Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński

Po koncercie nie zabrakło życzeń od współorganizatora uroczystości – Narodowego Centrum Kultury reprezentowanego przez prof. Rafała Wiśniewskiego oraz PKN ORLEN S.A. – Mecenasa Jubileuszu, w imieniu którego przemówił Członek Zarządu Jan Szewczak.

Jan Szewczak, Członek Zarządu PKN ORLEN S.A.

Wieczór zwieńczyły wzruszające słowa jubilata. – Dziękuję wszystkim, dzięki którym tu stoję. Wszystkim dobrym duchom, które mnie uformowały i od których wziąłem mnóstwo podpowiedzi. Miałem szczęście w życiu, że byłem tak wspaniale obdarowany.

Leszek Długosz: Miałem szczęście w życiu

Rankiem po koncercie Leszek Długosz z żoną Barbarą złożyli kwiaty, które artysta dostał podczas koncertu, pod dwoma pomnikami – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.