Aktualności

Wystawa “Maraton solidarności” podczas Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup

Marsze solidarności, pomoc dla sportowców, obozy integrujące najmłodszych – Fundacja Roberta Korzeniowskiego nieustannie okazuje wsparcie Ukraińcom uciekającym z ogarniętej wojną ojczyzny. W najbliższą niedzielę, 23 kwietnia, na terenach PGE Narodowego zaplanowano Chód dla Ukrainy na dystansie 1 km. Impreza towarzyszy 2. edycji światowej rangi zawodów w chodzie sportowym Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. – Zapowiada się wyjątkowa sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie – mówi Robert Korzeniowski. Podczas wydarzenia eksponowana będzie wystawa „Maraton solidarności” opowiadająca o tym, jak świat polskiego sportu pomógł ukraińskim sportowcom.

Chód dla Ukrainy to już druga tego typu inicjatywa czterokrotnego mistrza olimpijskiego. Poprzedni marsz poparcia odbył się w kwietniu 2022 r. i towarzyszył lekkoatletycznemu mityngowi Korzeniowski Cup Warszawa Praga. Klub czterokrotnego mistrza olimpijskiego RK Athletic angażuje u siebie ukraińskich trenerów i zawodników. Od 10 miesięcy pracuje tam m.in. mistrzyni Ukrainy w chodzie sportowym na dystansie 20 km Irina Koval. – Poznałam Roberta na mityngu lekkoatletycznym. Dostałam od niego zaproszenie do współpracy, pomaga mi do teraz. Bardzo mu za to dziękuję – podkreśla Irina Koval.

Fundacja Roberta Korzeniowskiego podejmuje także działania, których celem jest sportowa integracja polskich i ukraińskich dzieci. Młodzi sportowcy wspólnie biorą udział w treningach i zawodach, a także obozach lekkoatletycznych. – Jestem przekonany, że sport łączy narody i pozwala pokonać bariery językowe. Jest wspaniałym narzędziem integracji – mówi Robert Korzeniowski.

Niedzielny marsz solidarności z Ukrainą zaplanowano na godz. 9:00. Wstęp jest wolny – nie obowiązują zapisy ani limity uczestników. Marsz to jedno z kilku (obok m.in. marszu nordic walking) wydarzeń Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Impreza należy do serii najwyższej rangi mityngów, mających na celu rankingowe wyłonienie liderów światowego chodu. Wśród elity lekkoatletycznej z różnych krajów swój udział zapowiedzieli m.in. Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio 2020, oraz Katarzyna Zdziebło, multimedalistka świata i Europy na dystansie 20 i 35 km.