Aktualności Opole Czwarteprzykazanie.pl

Prezes Instytutu Łukasiewicza dla TVP1: potrzebujemy geriatrów i łóżek geriatrycznych

– Niech to będzie sygnał dla wszystkich, którzy funkcjonują w systemie opieki zdrowotnej, że ta świadomość jest, że WOŚP poruszyła temat, którego nie da się już zepchnąć na margines – mówił w „Wiadomościach” TVP1 Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, komentując decyzję Jurka Owsiaka o odebraniu łóżek geriatrycznych szpitalowi, który nie wykorzystał ich zgodnie z przeznaczeniem.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy błyskawicznie zareagowała na informację, że sprzęt przekazany szpitalowi w Pszczynie zamiast na oddział geriatryczny trafił na kardiologię. Szpital, pomimo podpisania kontraktu z NFZ, praktycznie nie przyjmował pacjentów geriatrycznych.

Jak podkreślał prezes Instytutu Łukasiewicza, opieka nad starszymi pacjentami w całej Polsce pozostawia wiele do życzenia. – Potrzebujemy geriatrów i łóżek geriatrycznych – mówił Maciej Zdziarski. W materiale TVP1 głos zabrał także dr med. Jarosław Derejczyk, który wyjaśniał specyfikę leczenia starszych pacjentów, cierpiących nierzadko nawet na kilkanaście schorzeń jednocześnie.