Aktualności

“Świadomy senior”: debata o profilaktyce i leczeniu cukrzycy

Debata-Dobczyce-27-10-2015-fot-01U seniorów cukrzyca może nie dawać żadnych objawów, a nawet połowa osób po 65. roku życia nie wie o tym, że jest chora – ostrzegali eksperci podczas debaty, która odbyła się w Dobczycach. W spotkaniu udział wzięli: prof. dr hab. Jacek Sieradzki – specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog, endokrynolog, były kierownik Katedry Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; dr n. med. Alicja Klich-Rączka – lekarze geriatra oraz Adriana Kwiatkowska – dietetyk.

– Statystycznie cukrzyca bywa nierozpoznana u ok. 1/3 chorych. Badania dowodzą jednak, że w przypadku seniorów jest ona niezdiagnozowana nawet u połowy chorych – mówiła dr Alicja Klich-Rączka. – Jednym z typowych objawów cukrzycy jest częste i nagłe uczucie pragnienia. U seniorów pragnienie w sposób naturalny zanika, co nie pozwala dostrzec objawu choroby – dodała.

Jak podkreślał prof. Sieradzki, bardzo ważne jest rzetelne diagnozowanie cukrzycy. Badania powinny być przeprowadzane według ściśle określonych procedur. Inaczej wynik może być nieprawdziwy.

Jednym ze sposobów wykrywania choroby jest wykonanie testu obciążenia glukozą. Polega on na tym, że bada się poziom cukru we krwi pacjenta na czczo, a następnie podaje mu się szklankę roztworu glukozy. Po upływie dwóch godzin raz jeszcze oznacza się poziom cukru.

– Przez dwie godziny pacjent powinien spokojnie siedzieć, nie palić papierosów. Wiele osób lekceważy te zalecenia, a to może wpłynąć na wynik badania – tłumaczył prof. Sieradzki. –Diagnozowanie cukrzycy to tymczasem ogromna odpowiedzialność. Choroba zmienia życie pacjenta – mówił.

Innym sposobem diagnozowania cukrzycy jest oznaczenie poziomu cukru we krwi na czczo. Krew powinna być pobrana z żyły, a badanie wykonane w profesjonalnym laboratorium.

Debata-Dobczyce-27-10-2015-fot-02

Eksperci zwracali uwagę na rolę odpowiedniej diety i trybu życia w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, zwłaszcza typu 2. – Aby uświadomić choremu, jak ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, konieczne jest uświadomienie konsekwencji niewłaściwie leczonej cukrzycy – mówiła Adriana Kwiatkowska, dietetyk. – Tymczasem dzięki właściwej diecie już po kilku miesiącach poprawiają się wyniki badań – tłumaczyła.

Zdaniem dietetyczki ogromne znaczenie ma spożywanie odpowiedniego pieczywa. – Biały chleb przy cukrzycy to po prostu zło – wyjaśniła. – Powinniśmy sprawdzać skład pieczywa, bo często zdarza się, że nawet to pełnoziarniste jest barwione karmelem lub melasą, które podnoszą poziom glukozy we krwi – przestrzegała Adriana Kwiatkowska. Zachęcała do kupowania chleba, ale też innych produktów u zaufanych producentów. Podała przykład jednej z piekarń, która oferowała lody dla diabetyków. Okazało się, że w ich składzie jest… fruktoza, która podnosi poziom cukru.

Debata-Dobczyce-27-10-2015-fot-05

Problemem chorych na cukrzycę nie jest sama choroba, ale możliwe powikłania – mówił prof. Sieradzki. – Najpoważniejsze z nich to choroby układu krążenia: zawały, udary. Kardiolodzy mówią często, że postęp w leczeniu tych chorób byłby znacznie większy, gdyby udało się zapanować nad nimi u diabetyków – mówił ekspert. – To pokazuje, jak poważny jest to problem – dodał.