Aktualności

“Sportowcy dla Niepodległej”: publikacja Instytutu Łukasiewicza na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

„Sportowcy dla Niepodległej” to najnowszy projekt Instytutu Łukasiewicza. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Sportu i Turystyki do maja przygotowana zostanie wyjątkowa publikacja z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Życiorysy wielu sportowców nieodzownie łączą się z zaangażowaniem w kluczowe wydarzenia naszej narodowej historii. W publikacji „Sportowcy dla Niepoległej” opiszemy losy kilkunastu sportowców i pokażemy polską drogę do niepodległości. Udowodnimy, że walka o wolną Polskę wymagała zaangażowania całego społeczeństwa – bez względu na wykonywany zawód czy pozycję społeczną. Pokażemy, że duma z polskości jest czymś szczególnie bliskim sportowcom, dlatego walka o Ojczyznę była dla wielu z nich sprawą oczywistą.

Książka, która ukaże się w maju 2018 r., będzie zawierała ważny przekaz m.in. dla uczniów szkół sportowych, które są nie tylko kuźnią młodych talentów, lecz również miejscem kształtowania charakterów i życiowych postaw. Na łamach publikacji udowodnimy, że uprawianie sportu i reprezentowanie własnego kraju na zawodach międzynarodowych może być formą patriotyzmu.

W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę książka będzie idealnym prezentem – nagrodą dla wyróżniających się uczniów, a także cenną pomocą naukową, która może trafić do szkolnych bibliotek, być wykorzystywana podczas zajęć przez nauczycieli itd.

Na łamach książki przedstawimy sport jako przedmiot narodowej dumy. Zaprezentujemy sportowe losy kilkunastu osób oraz opiszemy ich udział w ważnych historycznie wydarzeniach. W ramach projektu planowane jest także spotkanie autorskie.