Aktualności

Prezes Instytutu Łukasiewicza o dobrej starości na debacie firmy Bayer i “Newsweek Polska”

Starym możemy być bardzo długo, nawet 20, 30 czy 40 lat. Najważniejsza jest zatem jakość tej starości. A ta w dużym stopniu zależy od nas samych – mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i „Starsi Rodzice.pl. Recepty na dobrą starość” podczas debaty. Wzięli w niej udział także m.in. prof. Leszek Czupryniak (diabetolog) oraz prof. Artur Mamcarz (kardiolog). Dyskusję poprowadziła Dorota Romanowska, szefowa działu „Nauka” „Newsweek Polska”.

Z danych GUS wynika, że przeciętny Polak żyje niemal 73 lata, Polka – 81. To o trzy lata dłużej, niż jeszcze w 2000 roku i aż 6 lat dłużej, niż 20 lat temu. Długość życia nie zawsze idzie w parze z jakością. Wielu seniorów staje się zależnych od swoich opiekunów, a nawet trafia do domów opieki. Co zrobić, aby żyć nie tylko długo, ale i w dobrej kondycji? Jak cieszyć się zdrowiem mimo upływu lat?

– Oprócz profilaktycznych badań bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Wiele osób mówi, że nie ma czasu, że to kosztuje, ale to tylko wymówki. Jeśli ktoś chce, zawsze znajdzie czas na aktywność fizyczną – może przecież zrezygnować z oglądania telewizji, a i pieniądze się znajdą – mówił prof. Artur Mamcarz, kardiolog i kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM, ekspert w dziedzinie kardiologii sportowej.

– Dobrze jest, jeśli dzieci wiedzą o chorobach rodziców, bo wtedy łatwiej i szybciej mogą im pomóc, gdy potrzebna jest interwencja medyczna – wyjaśnił Maciej Zdziarski. Dodał, że starość to zbyt poważna sprawa, by pozostawiać ją wyłącznie lekarzom.