Aktualności

„Nigdy nie jest za późno na nowy początek”. O zdrowym starzeniu się w najnowszym „Newsweeku”

„Zdrowie i starzenie się jest zbyt poważną sprawą, by powierzać je tylko lekarzom. Specjaliści co prawda mogą pomóc, by starość była dobra, ale ogromnie dużo zależy od nas samych” – pisze Dorota Romanowska w najnowszym wydaniu „Newsweeka”. Szefowa działu Nauka w grudniu poprowadziła debatę o dobrym starzeniu się. W spotkaniu zorganizowanym przez firmę Bayer we współpracy z „Newsweekiem” wzięli udział wybitni lekarze. Do dyskusji został zaproszony również Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

– Można żyć długo w dobrej formie, ale trzeba ćwiczyć całe ciało, dbać o sprawność wszystkich narządów, także mózgu – podkreśla na łamach „Newsweeka” prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspert zaznaczył, że regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym jest kluczowe dla pomyślnego starzenia się.

Podobną opinię wyraził prof. Jerzy Szaflik, dyrektor Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Według niego do okulisty powinien udać się każdy po 45. roku życia, by wykluczyć choroby oczu, które początkowo nie dają objawów.

Prof. Leszek Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi zwrócił uwagę na rolę zdrowej diety w profilaktyce cukrzycy, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych osób starszych.

Podczas debaty „Newsweeka” lekarze opowiedzieli o tym, jak zmiana stylu życia wpływa na kondycję ich pacjentów. Maciej Zdziarski zauważył, że to od nas samych zależy w dużej mierze jakość starości. – Może być równie bogata i interesująca jak pierwsza część życia.

Całą relację Doroty Romanowskiej z debaty “Newsweeka” można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu i na newsweek.pl.