Aktualności

„Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży” – najnowsza książka Instytutu Łukasiewicza zostanie wydana w lipcu

Od czego uzależniają się dzieci? Jakie wyzwania dla profilaktyki tworzy rosnący problem uzależnień behawioralnych? Jak zapobiegać uzależnieniom od czynności i w jaki sposób pomóc dzieciom, u których problem już się rozwinął? W książce na te i inne pytania odpowiedzą eksperci: terapeuci uzależnień, psycholodzy, pedagodzy i badacze, którzy zajmują się problematyką uzależnień behawioralnych w grupie wiekowej do 18. roku życia. Publikacja „Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży. Rozmowy z ekspertami” w lipcu trafi do 300 poradni psychologiczno-pedagogicznych na terenie całego kraju.

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia wydane zostaną 3 tys. egzemplarzy książki. Zostanie w niej pokazana specyfika uzależnień (m.in. od portali społecznościowych, gier on-line, komputera, telefonu, hazardu czy pornografii), ale także uniwersalne prowadzące do utraty kontroli nad własnym zachowaniem. Oprócz wywiadów w książce znajdą się historie dzieci, które wpadły w pułapkę uzależnienia, a następnie rozpoczęły terapię i pozostają zdrowe.

Wydawnictwo jest adresowane do osób, które nie zajmują się profesjonalnie leczeniem uzależnień behawioralnych, lecz mają styczność z dziećmi i młodzieżą borykającą się z różnorodnymi trudnościami.  Niedostosowanie społeczne, problemy z komunikacją językową, różnorodne dysfunkcje (obszary działalności poradni psychologiczno-pedagogicznych) wyzwalają często u młodych osób deficyty, które mogą m.in. przejawiać się zwiększonym ryzykiem wpadnięcia w uzależnienia o charakterze behawioralnym. Dlatego tak ważne jest, by pracownicy poradni mieli świadomość tych zagrożeń, mogli dostrzegać objawy uzależnienia i podejmować we współpracy z rodzicami i nauczycielami odpowiednie kroki.