Aktualności

„Swoimi zdjęciami chcę pokazać ból, ale też chęć zwycięstwa – ukraiński fotograf podczas ekspozycji „Maratonu solidarności” na Stadionie Narodowym

– Moimi fotografiami chcę pokazać nie tylko ból, ale także chęć zwycięstwa – mówił Mykola Synelnikow, fotograf z Kamiańskiego w obwodzie dniepropietrowskim, podczas Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, imprezy chodziarskiej zorganizowanej przez czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego.

Uczestnicy tego sportowego wydarzenia mogli oglądać wystawę „Maraton Solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. Opowiada ona o wojnie z perspektywy ukraińskich i polskich sportowców, którzy w trudnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę pokazali, czym jest przyjaźń, solidarność, wsparcie – nie tylko na arenach sportowych, lecz również w codziennym życiu.

Na wystawie poruszające wrażenie robi cykl fotografii ukraińskiego fotografa Mykoły Synelnikowa, który od samego początku wojny pokazuje realia życia sportowców na Ukrainie – treningi w zbombardowanych salach gimnastycznych, na boiskach podziurawionych pociskami, korytarzach opustoszałych, zniszczonych szkół. Jego zdjęcia prezentował w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

– To wstrząsające obrazy, które zapadają w pamięć – mówił Robert Korzeniowski. A sam autor zdjęć, który przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji Instytut Łukasiewicza, pomysłodawcy i twórcy wystawy „Maraton Solidarności”, tak opowiadał o powstaniu cyklu fotografii:

– Bardzo trudno jest patrzeć na zniszczone stadiony. Dlatego ja, jako profesjonalny fotograf sportowy, pozostawiłem emocje w domu. Inaczej nie mógłbym robić takich zdjęć. Odczuwasz wielki ból, chce ci się płakać, kiedy patrzysz na takie ruiny. Ale moimi fotografiami chcę pokazać nie tylko ból, ale także chęć zwycięstwa.

I faktycznie – choć na pierwszy rzut oka widzimy na zdjęciach przede wszystkim zniszczenia wojenne, jednak zaraz potem dostrzegamy ludzi – ukraińskich sportowców niepoddających się, trenujących w ekstremalnie ciężkich warunkach, z nadzieją na wygraną. Czyli tak, jak żyją teraz tysiące Ukraińców.

Zobacz galerię zdjęć autorstwa Mykoły Synelnikowa

Wystawa „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy” po raz pierwszy została zaprezentowana w Belwederze. Prezydenta RP Andrzej Duda objął inicjatywę patronatem honorowym. Od marca br. eksponowana jest w kolejnych miejscowościach.