Aktualności

“Świadomy Senior”: debata o zdrowym starzeniu się

Debata-w-Gdowie-12_10_2015_fot_02Co robić, by dłużej pozostać sprawnym i zdrowym? Czy to, jak się starzejemy, zależy od nas samych? Tematem kolejnej debaty w ramach projektu „Świadomy Senior” było zdrowe starzenie się. Spotkanie odbyło się w Gdowie, a udział w nim wzięli dr med. Krzysztof Czarnobilski –  geriatra, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala MSW w Krakowie, Jadwiga Sasin –  fizjoterapeutka i Elżbieta Olearczyk – dietetyk.

– Starzejemy się właściwie od urodzenia, a od 30. roku życia w pewnych komórkach zaczynają zachodzić już nieuniknione procesy – mówił dr Czarnobilski. – Jeśli jednak będziemy regularnie się ruszać, nie będziemy palić i nadużywać tytoniu, to będziemy żyli zdrowiej i dłużej. Geriatra opisał, czym jest tzw. pomyślne starzenie się i podkreślił, że w każdym wieku można wpływać na to, by ograniczać ryzyko chorób. Przykładowo udowodniono, że rzucenie palenia nawet przez 70-latka wydłuża jego życie o kilka lat.

Debata-w-Gdowie-12_10_2015_fot_04

Nigdy nie jest za późno także na zmianę nawyków żywieniowych, które mają decydujące znaczenie dla jakości starzenia się. Elżbieta Olearczyk podkreślała, że coraz więcej osób chce zmienić dietę, bo wraz z upływem czasu odczuwają coraz więcej negatywnych konsekwencji niewłaściwego odżywiania. Co warto wprowadzić do jadłospisu? – Przede wszystkim produkty pełnoziarniste, bo zawierają one błonnik. U starszych osób praca jelit bywa często rozregulowana, dlatego obecność błonnika w diecie jest tak ważna – mówiła pani dietetyk.

Dr Czarnobilski zauważył, że właściwych nawyków żywieniowych nie zastąpią suplementy diety. Należy być bardzo ostrożnym w ich stosowaniu, gdyż skład wielu preparatów nie jest do końca znany. Geriatra zwrócił uwagę także na konieczność ograniczania liczby przyjmowanych leków ze względu na ryzyko interakcji. – Jeden z pacjentów, który trafił do naszego szpitala z objawami ze strony przewodu pokarmowego, zażywał w sumie 48 leków na dobę! – opowiadał dr Czarnobilski.

Obok diety i rozsądnego przyjmowania leków najistotniejszym czynnikiem zdrowego starzenia się jest aktywność fizyczna. – Trzeba ją dostosować do swojej wytrzymałości. Warto zacząć od zwykłego spaceru, polecam także pływanie, gimnastykę ogólnorozwojową w wodzie i nordic walking, który angażuje 90% mięśni człowieka – radziła Jadwiga Sasin.

Debata-w-Gdowie-12_10_2015_fot_01

Na zakończenie spotkania przewidziano czas na zadawanie pytań. Seniorzy chcieli dowiedzieć się m.in., ile razy w tygodniu należy podejmować aktywność fizyczną oraz czy należy jeść warzywa i owoce pomimo tego, że przy ich uprawach używa się pestycydów. Eksperci podkreślali, że kluczowe jest stosowanie zbilansowanej diety, zawierającej obok warzyw także mięso, ryby i nabiał. Nie można zapominać także o wypijaniu 6-8 szklanek wody dziennie.

Debata-w-Gdowie-12_10_2015_fot_03