Aktualności

Sportowcy dla Niepodległej. Premiera książki

Jubileusz stulecia odzyskania niepodległości to czas, kiedy przypominamy wydarzenia i ludzi, którzy walczyli o wolność. Obok wielkich przywódców politycznych i dowódców wojskowych warto pamiętać również o sportowcach zasłużonych dla niepodległości – mówiły Aleksandra Wójcik i Magdalena Stokłosa, autorki książki Sportowcy dla Niepodległej”, wydanej przez Instytut Łukasiewicza dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jak tłumaczyły autorki, wartości patriotyczne i troska o losy Polski w momentach największej próby łączyły wszystkich, bez względu na wykonywany zawód czy pozycję społeczną. Wielu wybitnych polskich sportowców w chwili wybuchu II wojny światowej porzuciło swoje wygodne życie, by stanąć do walki albo angażować się w pomoc rodakom.

W książce przypomniano wielkich sportowców okresu międzywojennego, m.in. Janusza Kusocińskiego (złotego medalistę igrzysk w Los Angeles w 1932 r.) i Halinę Konopacką (złotą medalistkę igrzysk w Amsterdamie w 1928 r.). Zaprezentowano także nieco zapomnianych ówczesnych mistrzów, zasłużonych dla niepodległości: Helenę Marusarzównę, Witalisa Ludwiczaka czy Leszka Lubicza-Nycza. Wszystkie te postaci łączy jedno: żarliwy patriotyzm i miłość do ojczyzny. Bohaterowie aren sportowych II RP ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Ci, którzy przeżyli, przez lata dawali świadectwo prawdzie i pielęgnowali pamięć o trudnych czasach.

Spotkanie-PAP-01

21 maja w Centrum Prasowym PAP odbyła się premiera książki. W spotkaniu – obok autorek i prezesa Instytutu Łukasiewicza Macieja Zdziarskiego – udział wzięli m.in. Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Zarządu PKOl oraz Jan Kowalski, dyrektor biura Programu „Niepodległa”.

Spotkanie-PAP-02

Wyniki, rekordy i emocje, które towarzyszą zawodom sportowym, wpisują się w naszą wielką historię ostatnich stu lat. Sport był naszą przestrzenią wolności – nawet kiedy nie mogliśmy jej otwarcie manifestować – podkreślał Wojciech Kolarski, który pełni funkcję pełnomocnika Prezydenta RP ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – Trudno wyobrazić sobie odzyskanie niepodległości bez udziału młodych polskich sportowców – zawodników Sokoła, Związku Strzeleckiego – mówił Ryszard Czarnecki, podkreślając, że w czasie II wojny światowej wybitni sportowcy ginęli z rąk Niemców i Sowietów.

Magdalena-Stoklosa-i-Aleksandra-Wójcik

Autorki książki przejrzały setki archiwalnych gazet, wspomnień i biografii bohaterów książki. Zgromadziły archiwalne zdjęcia, które na potrzeby publikacji zostały poddane cyfrowej koloryzacji. Dzięki temu sportowcy i ich często dramatyczne losy wydają się nam dziś jeszcze bliższe.

Książka trafiła m.in. do uczniów szkół średnich o profilu sportowym i uczestników olimpiad młodzieżowych oraz instytucji państwowych odpowiedzialnych za obchody jubileuszu, z Kancelarią Prezydenta RP i Biurem Programu „Niepodległa” na czele. Partnerem projektu jest Poczta Polska. Więcej informacji: www.sportowcydlaniepodleglej.pl.

Zdjęcia: Marcin Łobaczewski