Aktualności

Dawni mistrzowie zachęcają, by się ruszać. Nowa publikacja Instytutu Łukasiewicza

„Seniorze, trzymaj formę!” – namawiają polscy medaliści olimpijscy, mistrzowie świata i Europy sprzed lat. Ukazała się czwarta część publikacji, w której dawni bohaterowie aren sportowych opowiadają, jaką rolę obecnie pełni ruch w ich życiu i motywują do aktywności swoich rówieśników. Książkę, współfinansowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, opublikował Instytut Łukasiewicza. Partnerem wydania została Poczta Polska.

– To ważna i potrzebna publikacja, nie tylko dlatego, że jest adresowana do seniorów, których przybywa w starzejącym się społeczeństwie. Przede wszystkim przypomina ona wielu zasłużonych sportowców, którzy często są nieco zapomniani – niesłusznie, bo przecież stanowią część historii sportu, a zarazem historii Polski – mówił podczas premiery książki Ryszard Czarnecki, członek prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego.

ML20180927_017

Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej, podkreślił, że firma chętnie angażuje się w projekty adresowane do osób starszych. – Jesteśmy największym pracodawcą w kraju. Aktywność naszych pracowników, także tych na emeryturze, jest dla nas bardzo ważna. Organizujemy olimpiady, wspieramy działalność Komitetu Sportu – mówił Przemysław Sypniewski. Okazuje się, że wśród pocztowców są mistrzowie szachów, miłośnicy tenisa, biegania, żeglarstwa czy piłki nożnej. – Z roku na rok rośnie liczba uczestników imprez sportowych, które organizujemy. W tym roku spodziewamy się ok. czterech tysięcy – podkreślali przedstawicieli Poczty Polskiej. Sylwetki kilku aktywnych pocztowców zaprezentowano w książce „Seniorze, trzymaj formę!”.

Autor książki, Maciej Zdziarski, opowiedział o kulisach pracy z mistrzami sportu. – Niezwykłym doświadczeniem było spotkanie z panią Barbarą Ślizowską, brązową medalistką olimpijską z Melbourne (1956), która mimo upływu lat zachowuje znakomitą formę i codziennie ćwiczy – opowiadał Maciej Zdziarski. Większość bohaterów „Seniorze, trzymaj formę!” pozostaje aktywna i namawia do tego innych. Lekkoatletki Urszula Kielan i Genowefa Patla uczestniczą w mistrzostwach weteranów i odnoszą sukcesy. Lesław Ćmikiewicz, członek legendarnej drużyny „Orłów Górskiego”, wciąż spotyka się z kolegami na boisku. – Trzeba się ruszać! – przekonuje bokser Jerzy Rybicki, złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976).

ML20180927_012

Egzemplarze książki „Seniorze, trzymaj formę!” trafiły bezpłatnie do 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce. – Odebraliśmy wiele pozytywnych reakcji od seniorów, którzy cieszą się, że w książce mogą przeczytać o sportowcach, którym kibicowali 20, 30 czy 40 lat temu. Postawa dawnych mistrzów jest dla nich inspiracją i motywacją, by więcej uwagi przykładać do aktywności – mówił Maciej Zdziarski.

W tym roku ukazała się już czwarta edycja książki „Seniorze, trzymaj formę!”. W ubiegłych latach wywiadów udzielili m.in. Władysław Kozakiewicz, Ryszard Szurkowski czy Andrzej Supron. Wszystkie rozmowy można przeczytać na stronie internetowej projektu: www.seniorzetrzymajforme.pl.